| IonelaIasmina a întrebat:

Bună TPU!
Am și eu o întrebare.
Sunt la pubertate si sunt și racita, de câteva zile ma doare puțin gatul daca apas(mi-e frica sa nu fie glanda tiroida).
Nu am pe nimeni cu aceasta problema în familie.
Ma mai inteapa uneori la inima dar am pulsul ok și toate astea.
Nu stiu ce sa fac.
I-am spus mamei, ea a zis ca este durerea de la raceala, doar că (culmea) raceala e pe terminate.
Mi-am făcut acum 2 sau 3 luni analize și au ieșit ok, dar credeți ca am făcut glanda în acest timp?
Dau fundaaaaa!
Mulțumesc!
Seară frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are glanda tiroida cu raceala din gat si amigdalele inflamate?
De ce ar putea avea probleme cu tiroida un copilas? ce te face sa crezi asta si de ce tocmai tiroida?

Mergi la medicul de familie sa-ti dea medicatie pentru infectia din gat, sau ia acasa paracetamol si manaca supe de pui cu paine band totodata ceai de plante, indulcit cu miere de albine si zeama de lamaie.

"Mi am făcut acum 2 sau 3 luni analize și au ieșit ok, dar credeți ca am făcut glanda în acest timp?"

Mai fetita, glanda avem toti oamneii d epe pamant, cu ea ne nastem, deci nu ai cum sa-ti creasca o glanda aiurea peste glanda tiroida si nu ai nici un motiv pe pamantul asta sa-ti fie frica de glanda tiroida, fiindac este perfect nromala si sanatosa la toti copii care se hranesc sanatos.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Pai ma face sa cred ca am pentru că o fata din sc mea care este mai mica decât mine cu un an are un început de glanda( și săracă e foarte grasa și nu vr sa ajung ca ea)
Ps: știu ca ne naștem cu ea, dar am scris și eu repede atunci(scuzee).
Deci dacă analizele au ieșit bine(desj le am făcut acum ceva timp) nu trm sa ma îngrijorez?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Mai fetita, iti mai spun odata GLANDA aia exista in toti oamneii, ne nastem cu ea, deci tu nu ai cum sa-ti mai craesca un inceput d eglanda, odata ce ea exista in corpul tau d ela nastere.

fata aia din scoala ta are obezitate de aceea tiroidda ei nu mai functioenaza normal, fiindca hormonii secretati de glanda tiroida i-au declansat o boala.

Tu ca sa nu ajungi ca fata aia terbuei s anul faci ce a facut fata aia de s-a imbolnavit, adica sa mananci sanatos ZILNIC cu multe fructe, legume si carne.
Nu mai bate campii cu bolile tiroidiene, odata ce ai analize care confirma ca ai o glanda normal si sanatoasa, odata ce analizei ei sunt normale!
mai ia o pauza de la invetarea de boli si simptome ca ajungi ipohondra!

Biolile tiroidiene apar in urma unor deficiente de vitamine si minerale din cauza ca mancam prost sau mancam ce nu trebuie, si tidoida nu are din ce sa-si ia vitaminele si mineralele, daca noi mancam de exemplu numai carne prjita, sosuri si hamburgheri.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Știu ca ne naștem cu acea glanda.
Dar mulțumesc ca mi ai spus, ca nu eram sigura.
Aceea fete I Au ieșit în analize ca are început de glanda inflamata.
Ps: n acea fata chiar mănâncă numai carne, dar eu sunt mna...și la tra și mănânc mâncare sănătoasă, gatita( și ea e tot la tara dar nu mănâncă mâncare gatita) eu mănânc ciorbe, carne adică vr sa spun ca mănânc de toate nu numai carne.
PS: Am fost și la ecograf de stomac și a zis medicul(care era și chirurg) ca am un stomac foarte frumos și gen nu am nimic la el. Am zis asta ca poate are treba și stomacul cu glanda.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Retine pentru toata viata ta: daca manaci sanatos si echilbrat toate alimentele pamantului, cu multe fructe proaspete, legume de tot felul si carne gatita acasa, atunci nu ai de ce sa-ti imbolnavesti tiroida, stomacul sau alte organe.

Hai fugi la culcarea ca-i 2 noaptea, tu trebuidn sa fii in pat d ela 9-10 seara, ca sunt alti hormoni care nu se pot produce din lipsa somnului (serotonina si melatonina) iar lipsa lor iti poate afecta sanatatea.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Ok mulțumesc.
(Scuze dacă am pus multe întrebări ca vad ca sunteți cred ca puțin nervosa)
Ps: sa știți ca eu de obicei ma cul de la I și ma trezesc la 7, 8 dimineața dar nu știu ce am în noaptea asta ca nu ma ia somnul

| IonelaIasmina explică (pentru IonelaIasmina):

Ma culc de la 8 seara***

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Eu nu-s nervoasa, chiar nu am motive sa fiu, eu doar incerc sa te ajut sa intelegi ceea ce nu stii si inventezi in necunsotinta de cauza, dar nu la o ora atat de tarzie pentru tine, fiindca asta iti va afecta sanatatea.Eu sunt in emisfera sudica si la mine este 11.30 ZIUA, deci pot sta cu tine sa-ti explic, dar asta-i grav, ca tu trebuia sa dormi la 9-10 seara, fiindca hormonii astia SEROTONINA si MELATONINA care sunt vitali creierului, se produc NUMAI cand dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea, ori tu deja ai lipsa lor in corp, iar pe termen lung, lipsa lor declanseaza boli mentale.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Nu știu ce am I seara asta ca nu ma ia somnul, m-am culcat la 8 și acum m-am trezit la 1 și nubma mai ia somnul, eu care alta data, dormeam buștean acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Cand nu te ia somnul NU intra pe paratura electronica, asa spun meidicii ca-ti irita ochii si sistemul nervos si nu mai re-adormi.
Deci nu aveai voie sa intri pe forumuri, sa deschizi telefonul sau laptopul ci sa stai in pat cu ochii inchisi, ca sa adormi din nou.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

M a luat somnul aseară. cu greu.dar m-a luat.
Dar acum parca vad și cv acolo umflat(sau e imaginația mea) parca am și gusa(sau poate tot imaginația mea). sper sa nu am, mai ales ca și dvs ați spus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Gusa este de la grasime, nu de la tiroida!
Ti-am zis sa nu mai inventezi probleme aoclo unde nu sunt, ca ai analizee foarte bune, deic nue xista gusa tiroidiana sau alte probele cu gusa, dar nu uita, tine-ti greutate la limita normala, sa nu se declanseze boli hormonale.

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Deci am făcut analizele acum mult timp și nu aveam dureri.
Dar am încredere în dvs dacă spuneți ca nu am.
Sa va spun și ce mănânc eu: pai eu mănânc cam orice, carne gatita acasă, ciorbe, oua, lactate, mănânc de toate.
La analize când am facut a spus medicul ca am lipsa de magneziu și sa mănânc mai multe fructe

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Și acum parca s-a și umflat puțin acolo, cred ca pe la marul lui Adam. sper sa fie amigdalele care s au umflat

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu cred

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Nu mai știu ce sa cred. poate m I se pare mie ca s-a umflat, o sa ma duc mâine la medicul de familie sa vad ce zice

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Este ipohondrie asta!

| IonelaIasmina explică (pentru Violleta2022):

Va mulțumesc din suflet pentru toate sfaturile care m I le ați dat, va sunt recunoscătoare, m ați motivat cât de cât.
P.s va dau răspuns mâine cu ce zice medicul?
Dar am și eu o mica intrebare(dacă nubva siparati) de unde știți dvs atâtea lucruri adică am văzut ca dați foarte multe sfaturi, sunteți doctor ceva?
Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Iti raspund in privat la mesaje

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile asemanatoare de gat denota o imflamatie ale amigdalelor.
Mergi la medicul de scoala sau de familie, probabil iti vor prescrie antibiotice.

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Madrid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute. Amurgul astronomic s-a incheiat la 23:53, adica la peste o ora si trei sferturi de cand iti zicea ea sa te culci. Miezul noptii astronomic a fost la 2:16, pe 23 iunie 2022.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.

| helpforyou a răspuns:

In nici un caz nu are raceala treaba cu tiroida.

| IonelaIasmina explică (pentru helpforyou):

Pai nu are, dar mi e frica sa nu an glanda.
Nu știu ce să faaaaaac.
Parca acum an umflat(sau îmi imaginez eu) parca am și gusa(cred ca e în imaginatie) nu mai poooot

| gratargratar a răspuns:

Nu poti avea probleme cu glanda la varsta ta. Daca aveai, s-ar fi manifestat mai grav decat o simpla durere locala.
E de la raceala. Nu-ti mai bate capul.

| IonelaIasmina explică (pentru gratargratar):

O fata mai mica Ecaterina mine are început de glanda de când era mica și săracă de ea e f grasa și nu vreau sa fiu ca ea.
Sigur poate fi de la raceala, deși este pe terminate?