| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica problema la care v-as ruga sa ma ajutati daca se poate. E legat de slabit si un posibil metabolism dereglat.

In primul rand tin sa mentionez ca sunt fata, am 14 ani jumatate si de ceva timp (o luna si 2 saptamani) m-am apucat sa slabesc. Eu am fost mereu o pofticioasa si am iubit foarte mult ciocolata, asa ca am mancat mereu in exces.

(In momentul de fata am 1.68 si 65.7 kg) De cand ma stiu am fost mereu mai rotunjoara sau chiar grasa. Dintotdeauna am avut un mic disconfort cu felul in care arat dar niciodata nu am facut nimic in legatura cu asta pana cand am inceput sa primesc multe jigniri in legatura cu corpul meu si cu mine in sine, cum ca as fi scarboasa deoarece mananc asa multe dulciuri.

Totul a inceput acum 1 an cand m-am mutat la alta scoala si cred ca va dati seama cam cat de rau a fost sa primesc asa multe critici deodata. Ideea e ca imediat cum a venit vara si m-am intors de la mare (nu m-as fi putut abtine sa nu mananc acolo) m-am apucat de slabit.

Am eliminat orice fel de fast food, dulce, suc, snacks si asa mai departe. Am mers in fiecare zi la alergat vreo ora jumatate si mai faceam si exercitii de tipul: genuflexiuni, abdomene, fandari, cat de multe puteam.
Am baut foarte multa apa si ceaiuri neindulcite si intr-adevar rezultatele au aparut repede. Am slabit 4 kg in acest timp dar e un lucru care ma sperie.

Eu inainte puteam sa mananc oricat, tot imi era pofta. Puteam sa stau toata ziua si sa merg o singura data la baie, dar de cand cu slabitul e total diferit.

Acum nu mai simt senzatia de foame aproape niciodata si manac doar pentru ca trebuie. Daca beau un pahar mic de apa trebuie imediat sa ma duc la baie si tot asa. Ma cam sperie treaba asta, adica cateodata mi se face greata daca incerc sa mananc, pentru ca pur si simplu nu am pofta. Au fost zile cand am mancat doar un mar sau o felie de paine prajita toata ziua(si apa, normal) si nu am avut niciun fel de problema.

Este normal ce mi se intampla? Credeti ca ar trebui sa prezint aceasta problema si unui medic specialist sau asa ar trebui sa fie? Chiar nu stiu. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, mergi la medic, exista fete care au murit din cauza asta.

| alina2k18 a răspuns:

Probabil s-a micsorat si stomacelu + ca bei apica asa cum trebuie.
Foarte bine ca faci sport si ai renuntat la prostii, fa-ti corpul frumos si nu sta cu kg in plus.
Du-te si la medic sa faci niste analize sa vezi daca ai vreo carenta de vitamine, esti in crestere inca.
Cu dusu la baie des si eu patesc, asa suntem unele, altii beau 1 l apa si stau 2 ore fara sa... ii treaca laughing

| lorena1gianinak a răspuns:

Consulta un doctor. Nu e un regula. (

| anonima188888 a răspuns:

Cred ca ai un început de anorexie. Ca sa slăbești, trebuie sa arzi mai mult decât mănânci, DAR contează și ce mănânci! Trebuie sa continui cu sportul, dar nu in exces! De mâncat cam 1000-1200-1500 kcal sau chiar mai mult depinde de corpul fiecăruia și de stilul de viata. Nu te mai complexa atât și mănâncă ca un om normal. E suficient ca ai eliminat Fast food-ul și dulciurile și sucurile! Poți mânca fructe, legume, dar și carne, căci corpul are nevoie de toate! Faptul ca nu îți e foame e datorită psihicului. Nu te mai înfometa! O sa ai probleme grave! Cum ar fi : dereglări hormonale (nu le vrei), căderea parului, slăbirea imunității... Te poți duce la nutriționist și la psiholog!

| daad a răspuns:

Eu fac sala de mult timp, iar la inceput sa ma apuc de sala eram ca tine. Treaba sta in felul urmator, corpul tau s-a obisnuit cu mai putina mancare si asa s-a adaptat
Poti sa iei un complex de vitamine zilnice, iar cu treaba cu bautul apei, e total normal
Eu patesc la fel si nu e nicio problema
Si pot sa iti mai spun un sfat, daca vrei sa slabesti incearca sa iti faci tracking la kcal si macronutrienti si sa te afli in deficit caloric
Daca vrei sa ai niste informatii suplimentare, poti sa imi trimiti mesaj in privat.

| Alina713 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemănător doar ca am slăbit 9 kg acum am 43 la 1, 57 si tot mi se pare mult, e normal să treci prin asemenea stări după câteva săptămânii de dieta ma simțeam perfect normală cu noul meu stil de viață doar ca lucrurile nu au mers așa bine am leșinat de câteva ori mă simțeam din ce în ce mai slăbită si obosit iar acum am ajuns să am probleme grave de sănătatea, îți recomand să mergi la un medic daca nu vrei sa te îmbolnăvești, nu ai de ce să ți dieta ai o greutate normală, crede ma e foarte bine așa cum ești, eu nu am fost niciodată marginalizată de colegi deși aveam o greutate normală doar ca nu ma simțeam bine în largul meu, dacă tu te simți bine în corpul tău nu ai de ce să vrei să slăbești doar pentru a face pe plac unor persoane răutăcioase care cred eu daca te judeca nu le pasă de tine, ai grija de tine sănătatea e prea important ca să o pierdem din lucruri atât de mărunte