| HippieGirl a întrebat:

Am si eu o problema. Acum un an aveam 45 kg, nu mancam mai deloc, decat de la fastfooduri si numai chestii nesanatoase, de aceea mi s-a facut rau intr-o zi... doctorii mi-au spus ca am gastrita, si ca daca nu voi incepe sa mananc normal o sa fac ulcer, o sa ma opereze si o sa fie mai grav. M-am speriat, asa ca am inceput incet, incet sa mananc normal (mic dejun, pranz, cina, 2 gustari/zi). In scurt timp m-am ingrasat (3 luni), inainte aveam un metabolism foarte bun (mancam orice, oricat, oricand si nu ma ingrasam, dar cand mancam era gen fastfood si dulciuri si porcarii) stiu, pare ciudat, nu m-am ingrasat de la fastfooduri si chimicale, dar m-am ingrasat atunci cand am inceput sa mananc normal...
De cand am inceput sa mananc normal, mi-am dat peste cap metabolismul, faza e ca acum as manca intr-una, am ajuns de la a nu manca deloc si anorexie, la a manca intr-una, gen bulimie. Acum am reluat chestia cu dulciurile si n-am limite (de la fastfood nu mananc deloc), dar mananc si mancare (si din nou, n-am limite). Am ajus de la 45 de kg la 58 (157 cm), intr-un an. Cum fac? Vreau sa slabesc pentru ca nu ma simt confortabil, fac sport de performanta, trebuie sa am o greutate potrivita si vreau sa am limite la mancare, sa fiu ca inainte... (dar printr-un mod sanatos).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cere ajutorul uni medic nutritionist, in urma unui control, iti va face o dieta personalizata.
Si mai trebuie si vointa.
Fara vointa nu ai sa reusesti!
Deci, te adresezi medicului de familie, apoi cu trimitere direct la nustritionist!
O zi buna happy

| EneCristian a răspuns:

Pai si eu am probleme cu metabolismul atunci ardeai fiindca creierul rula in overdrive(manaca acu ca mai tarziu poate nu e) si eu am avut un timp mergi la nutritionist si incearca sa bei multa apa inainte de orice masa.SI SPORT>.