| Alexandru390 a întrebat:

Am subraț niște bile. Nu știu ce sunt cu astea dar mă doare foarte tare în acea zonă. Am observat cam 2 bile. Nu știu dacă sunt mai multe dar eu doar 2 am găsit. Poate să îmi spună cineva ce sunt ele și din ce cauză s-au format? Sunt în interior nu exterior.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi preferabil să iei măsuri din timp, atâta timp cât nu știi ce ai. Orice infecție latentă scade vitalitatea organismului, chiar dacă organismul luptă cu ea eficient și se vindecă de al sine în timp. Este un semn, simptom, evident, dureros, semn de boală. O analiză de sânge te edifică.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceia pot fii ganglioni limfatici inflamati sau furuncule.

Ganglionii se inflameaza din cauza unei infectii locale. In acest caz, se cauta cauza inflamatiei si se trateaza, iar ganglionii revin la forma lor initiala.

Daca sunt furuncule, sunt precum niste cosuri foarte mari, cu varf rosu care se inflameaza si erupa. Si acelea sunt generate de infectie dar pot fii taiate si scoase, de un chirurg, la orice sectie de chirurgie.

| Alexandru390 explică (pentru Violleta2022):

Și mama mea a avut așa ceva când era însărcinată dar a zis că ia trecut. Acum nu știu dacă să mă îngrijorez și să merg la un control sau să aștept poate își revin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acele bile sunt ganglioni inflamați. Dacă îți faci o analiză de sânge să vezi valoarea VSH, care arată o posibilă infecție undeva în corp.

| Alexandru390 explică (pentru sadrian46):

Deci ar trebui să mă îngrijorez? Sau se vindecă cu timpul...

| Alexandru390 explică (pentru sadrian46):

Am înțeles. Voi fi precaut.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandru390):

Ele se pot și canceriza, dar nu vreau să te sperii cu asta, de aceea trebuie tratate.

| Alexandru390 explică (pentru sadrian46):

Eu cred totuși că e din cauza unui vaccin pe care l-am făcut. Am făcut săptămâna aceasta un vaccin și după mi s-a umflat acea zonă foarte rău. Și cred că de acolo a pornit totul. Nu știu acum dacă e sau nu din aceasta cauza.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandru390):

Ar fi preferabil să iei măsuri din timp, atâta timp cât nu știi ce ai. Orice infecție latentă scade vitalitatea organismului, chiar dacă organismul luptă cu ea eficient și se vindecă de al sine în timp. Este un semn, simptom, evident, dureros, semn de boală. O analiză de sânge te edifică.

| alina2k18 a răspuns:

Ganglioni inflamati sau vreun chist sebaceu.
Nu umbla la ele, vezi daca se reduc in urmatoarele 2-3 saptamani. Daca nu... fuguta la medic.