| MhPnr a întrebat:

Bună TPU, aş avea şi eu o întrebare pentru fete. am dureri GROAZNICE în timpul menstruaţiilor, ce metode aş putea folosi să nu fie atât de dureros? Am citit ceva de o sticlă cu apă călduţă la burtă, dar nu a mers.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Pumba a răspuns:

Lasa apa calduta la o parte. Nu strica dar nici minuni nu face!

Eu de fiecare data cand ma doare burta in timpul menstruatiilor fie iau un Nurofen pentru durere fie un Ibalgin. Durerea dispare in cel mult 5 minute.happy

Succes!

| Pitzipoanca a răspuns:

Cu cateva zile inainte de mestruatie ia calciu efervescent cu vitamina d. o pastila pe zi, 2 -3 zile. Poarta sosete cat de des poti, in special in acea perioada. Ai grija ca in zona lombara si abdominala inferioara sa fii acoperita cat de bine si des poti. Mergi la un medic ginecolog. Sunt sanse destul de mari sa-ti prescrie anticonceptionale, dar nu ti le-as recomanda, mai ales daca esti f tanara (

| victoria2007 a răspuns:

In nici un caz nu trebuie apa calda in asa situatie!

| Minniie a răspuns:

Încearcă să iei nişte medicamente indicate în cazul durerilor menstruale, Paduden, Ibuprofen, Nurofen. Încearcă să te relaxezi cât mai mult. Evită să faci băi fierbinţi în timpul ciclului menstrual. Sticla cu apă caldă la mine a funcţionat, de altfel lunar trec şi eu printr-o perioadă de coşmar când îmi vin musafirii. Aceste dureri pot fi sau nu prezente, depinde de femeie. În speranţa că ţi-am fost de folos, Minnie!

| HeroGabitz a răspuns:

Incearca sa-ti pui un baiat caldut pe burta sa vezi ca o sa se opreasca durerilebig grin

| DarkBlood32 a răspuns (pentru HeroGabitz):

Baiat? laughing

| MhPnr explică (pentru HeroGabitz):

Fi serios, şi scuteşte-mă de răspunsuri atât de inteligente ca acesta, merci!

| mari1987mari a răspuns:

O pastila ketorol si o ora de somn imediat dupa pastila...te vei trezi fara durere la mine functioneaza luna de luna si am niste dureri cumplitehappy