| tzus a întrebat:

as dori sa stiu ce analize pot face pentru hormoni, tiroida sau endocrine? multumesc funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Pt tiroida TSH si Free T4 (FT4).
Daca sunt bune astea nu cred ca trebuie altele

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pentru glanda tiroida analizele uzuale sunt TSH, T3, FT4. Cu ce alte glande endocrine mai ai probleme? http://www.i-medic.ro/analize/hormonul-de-stimulare-tiroidiana-tsh

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde pentru ce sunt necesare aceste analize!

Mergi la medicul de familie şi, eventual, ceri Trimitere la medicul endocrinolog, iar acesta va hotărâ ce analize sunt necesare în cazul diagnosticului prezumptiv respectiv...

Toate cele bune.

| Lucimows a răspuns:

Pentru tiroida stiu ca era TSH.

| jurnaluluneimame a răspuns:

Buna, sunt mai multe analize care se fac pentru dereglare a glandelor: TSH ( Hormon de stimulare tiroidiana ); LH (hormon luteinizant); FSH (hormon de stimulare foliculara); FT3 (Triiodotironina libera); FT4 (Tiroxina libera); T3 ( Triiodotironina ); T4 ( Tiroxina totala); Sunt mult mai multe, insa cel mai bine este sa consulti un medic specialist endocrinolog, pentru ca investigatiile astea specifice de laborator sunt scumpe si nu cred ca este cazul sa le efectuezi pe toate.
Uite o lista informativa: http://www.synevo.ro/......iroidieni/