| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU! azi a inceput sa ma doara foarte tare ceafa/gatul cand imi misc capul, mai ales cand il dau pe spate. cand stau deapta sau cand nu ma misc nu ma doare.dar atunci cand il misc e groaznic. e ceva grav? eu stau foarte mult la pc si nu prea fac miscare mai deloc si ma gandesc ca din cauza asta ar putea fi. ar fi cazul sa ma duc la doctor? sau credeti ca trece de la sine cu creme? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca doctorul!
Elimina cauza care iti provoaca durerea si nu vei mai avea probleme.
In cazul tau, elimina statul la PC ori te ridici si faci exercitii cate 10 minute la fiecare ora petrecuta in fata computerului.
Fa sport, ca sa-ti relaxezi muschii cefei si a spatelui, intepeniti de atata stat in pozitii incomode la computer.

| sweetys a răspuns:

Poate fi și o inflamare a mușchiului, pe scurt te-a tras curentul. Dacă asta este cauza, o sa treacă de la sine. Dacă este alta cauza, chiar nu știu. Dar poți încerca să masezi zona

| Paul754880338 a răspuns:

Pozitia pe care o impune gatului si muschilor aferenti, pozitia de stand la calculator supra solicita muschii posteriori ai gatului. Daca iei macar o pauza de 30-45 min zilnic si mergi pe jos in ritm alert o poti rezolva sau macar combate prostul obicei de a sta in acea pozitie defectuoasa ore in sir. Daca vrei sa vezi si un kinetoterapeut care sa iti recomande ceva exercitii specifice nu ar fi rau. Nu uita insa trebuie sa combati intai cauza si apoi efectul!

| UnDiavol a răspuns:

Nu trece nimic de la sine mergi la medic și mai lasă naibi pc o sa crapi ia o pauza frate atâtea ore stai normla ca nu-i bine mai ia o pauza mai ieși afară ia aer ieși cu prieteni