| Voisapetechi a întrebat:

Buna TPU.
Ca sa cunoasteti intreaga istorie de la inceput aruncati o privire peste ultimele mele intrebari.
Totul era perfect in viata mea,faceam mult sport,comunicam,imi faceam o gramada de planuri de viitor, stateam doar cu ochii in carti.Totul era perfect, ba chiar voiam sa fie si mai si asa ca imi facusem planuri si pentru o reusita mai buna.Imi doream nespus de mult sa fiu cea mai buna, asa ca lucram la asta.Intr-o seara am avut un atac de panica (anxietate),imi batea inima repede,transpiratii, greutatea de a respira.Si,cum stie toata lumea, ca atacurile de panica apar pe nesimtite si in oricare moment (dar atunci nu stiam asta) m-am speriat si credeam ca e ceva in neregula cu mine.Am cautat pe net mai multe informatii (dar nu despre anxietate,pentru ca nici nu stiam ce este),si asa am dat peste un articol despre nebunie,care m-a speriat extrem de tare si mi-a produs starea aia oribila de neliniste (ma temeam si sa dorm singura).Nu trebuia sa ma mai gandesc la asta,nu mai trebuia sa gandesc negativ,insa,in loc sa fac ceea ce trebuie, eu m-am documentat mai mult despre aceste lucruri oribile.M-au speriat...Ma temeam sa nu devin asa,sa nu ajung sa fac rau cuiva, ma temeam groaznic.Cu sprijinul mamei am reusit sa trec peste,dar mi-au ramas o gramada de intrebari la care nu gasesc raspuns.
Inainte nu eram pregatita sa dau piept cu realitatea,eu traiam intr-o lume a mea plina de visuri frumoase,de aspiratii si gandul ca totul este minunat, ca totul e perfect in lumea asta.Nu eram pregatita sa aflu ca lucrurile nu stau tocmai asa cum credeam eu...
Iar acum ma intreb : De ce?
De ce lumea asta e atat de cruda?
Spuneti-mi,cum sa nu te temi cand auzi fel si fel de istorisiri adevarate despre oameni care se ridicau pe culmile succesului,dar,,brusc" s-a intamplat ceva ce i-a facut sa decada, sa ajunga un nimeni.Asta ma sperie - gandul ca intr-o zi s-ar putea sa mi se intample acelasi lucru.Nu sunt tocmai un copil ( 15 ani ) ca sa imi dau seama ca nu se poate intampla asa de brusc,dar totusi... Faptul ca am un psihic slab si un lucru mai putin placut ma face sa plang, practic din nimic.
Intrebarile sunt :
Care sunt factorii care declanseaza nebunia?
Cum pot sa-mi intaresc psihicul si cum ma pot proteja de bolile mentale?
Faptul ca am fost stresata si speriata aproape 2 luni de zile imi va afecta cumva viata?
Cum sa fac sa resimt din nou bucuria de a trai, cum sa dobandesc aceasta fericire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Apeleaza cu incredere si la un psihoterapeut.El te poate ajuta sa iti controlezi emotiile, starile si sa le faci fata, sa le infrunti.Plus de asta daca se agraveaza lucrurile exista si varianta unui medic specialist ca sa iti dea tratament medicamentos.Dar daca te simti mai bine si a trecut apeleaza deci la un psiholog(cel scolar ca e gratis) te poate ajuta mult.Si citeste carti despre dezvoltare personala/motivationale sau de psihologie practica.Te ajuta foarte mult.Eu am trecut prin atacuri de panica, anxietate, depresie si acum iau tratament medicamentos si am fost in trecut si la psiholog.M-au ajutat oarecum.happy Iti recomand si tie.

Sanatate.O zi placuta

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca esti tanara si in primul rand trebuie sa depasesti momentul asta pentru tine. Nu sta singura, plimbate, reflecteaza la lucrurile pozitive, la faptul ca esti sanatoasa, o fata inteligenta si poti sa atingi orice obiectiv iti fixezi, inclusiv acela de a iesi din starea asta. Fa-o pentru tine si pentru cei care tin la tine.