| FloryTrandafir a întrebat:

Buna TPU
Cand tusesc de ce ma dor ovarele?
Mentionez ca sunt racita...dar este prima data cand patesc asa ceva in a ma durea "jos" atunci cand tusesc.
Ma doare "jos" cand tusesc din cauza ca sunt racita? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să mergi la medic, un ecograf pelvian, analize de sânge.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o răceală abdominală, sau chiar o anexită ( răceală/inflamaţie a ovarelor )!

Trebuie să mergi la un control ginecologic pentru o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) şi, eventual, un test de secreţie vaginală.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu stiu dar intotdeauna poate fi vorba si de ceva periculos, asa ca ar trebui sa faci o vizita la doctor. Poate fi o raceala banala sau ceva mai serios. Nu e cazul sa disperi insa, dar daca nu remediezi problema ea se poate agrava si-ti va parea rau ca n-ai facut un lucru pana la urma simplu.