| RoxxuInna a întrebat:

Ce pot lua sa imi treaca repede raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Avand in vedere ca ai puta ai pua lua pulisulina happy

| Chérrrie a răspuns:

Buna. Eu iti recomand coldrex,pliculete pe care le faci cu apa fierbinte si la indulcesti cu miere/zahar dupa gust. Deasemenea, fă infuzie cu ceai de muștețel, băi fierbinți, bea ceaiuri de muguri de pin (pentru durerile în gât) /mușețel îndulcite cu miere, încearcă să mănânci cât mai multe supe calde, îmbracă-te gros și stai mai mult în pat, învelită.
Dacă răceala nu îți trece în 2-3 zile, nu mai sta pe gânduri, și mergi la medicul de familie. bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceaiuri si consuma supe usor firbinti si opteaza pentru o vestimentatie corespunzatoare.De asemenea,nu sta in curent,ai grija sa fie cald in camera ta, nu consuma alimente reci, iar apa sa fie la temperatura camerei.Baile/dusurile trebuie sa fie,si ele, usor fierbinti, iar temperatura in baie trebuie sa fie sufcient de ridicata.De asemenea,usuca-te cat mai repede dupa terminarea acestora(poti folosi uscatorul de par). Eventual,poti lua o jumatate de antinevralgic o data, sau de doua ori pe zi, daca consideri ca e nevoie.Insanatosire grabnica.

| Breake a răspuns:

Iei Coldrex si pastile (ce consideri tu )

| xDidi a răspuns:

Eu iau Coldrex. Nu stiu, ce iei tu de obicei iti va face bine. Pastile, mai multe. Exista si acel "creion" nazal pentru nas infundat. Atunci cand am nasul infundat mestec guma foarte mentolata. Simt ca mi se desfunda. big grin Asa m-am obisnuit. Cel mai repede scapi de raceala cu medicamente. Sau cu sosete imbibate in otet. Cum imi facea mie mama. laughing

| Moise_Dorinel_1972 a răspuns:

Pai incearca Nurofen, Adica chiar da efect rapid (in vreo 30-max_40 minute) funda plz!