| Georgiana95 a întrebat:

Cum sa fac sa-mi treaca raceala mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Foloseste Coldrex, raceala si gripa. E foarte eficient.La mine a functionat.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Seara inainte de culcare fa o baie cat mai calda la picioare si pui si putina sare.In timp ce stai cu picioarele in apa bea o cana de ceai cu miere si lamaie si ia un nurofen/modafen/ sau paracetamol depinde care isi face mai bine efectul la tine. Apoi baga-te in pat si nu te dezveli chiar daca iti este caldwinking DAca nu trece, o vizita la medic e indicata. Multa sanatate.

| rozalia25 a răspuns:

Eu pun o carpa cu sare calda(incinsa in tigaie- cat suporti) pe piept, beau un ceai cald, si ma bag asa in pat sub multe paturi ca sa traspir. De obicei adorm asa, iar cand ma trezesc sunt mult mai ok. Nu uita sa iti lasi in apropiere haine de schimb.

| Bishop a răspuns:

Pai eu iau, un paracetamol si doua eritromicini, o data la 6 ore, si ma simt mai bine. Poate merge si la tine.

bishopwinking

| c0rn3l1uss a răspuns:

Daca te-ai procopsit cu o raceala, te poti astepta ca boala sa dispara de la sine in aproximativ 7-10 zile.
Odihneste-te mai mult.
Bea multe lichide ca sa recompensezi apa pierduta datorita febrei sau transpiratiei.
Daca nu te simti bine din cauza febrei, ia acetaminofen si ibuprofen, care vor cobori febra.
Foloseste un decongestionant nazal daca ai nasul foarte infundat.
Fa bai de abur.
Daca ti se usuca pielea din jurul nasului si a buzelor din cauza stergerilor repetate cu servetelul, aplica o crema hidratanta, sau poti folosi direct servetele cremoase atunci cand te stergi la nas.
Foloseste dropsuri contra tusei.
Ia un sirop pe baza de dextrometorfan daca dezvolti o tuse uscata.
Mai pune o perna sub cap daca nu poti dormi din cauza tusei.
Evita sa fumezi sau sa stai in fumul altora.

bye-bye

| Dianna a răspuns:

Fervex! E foarte bun.

| powergirl a răspuns:

Cu medicamente

| FoXy a răspuns:

Fa in fiecare seara o baie fierbinte, mananca supa calduta, bea ceai in veselielaughing si cateva pastile si pune-o pe mama ta sa iti faca un masaj cu din ala care are miros de menta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La un litru de apă, tai o lămâie (o speli înainte) cubulețe și o pui în apa clocotită și lași pe foc încă 1 minut. Acest ceai îl îndulcești cu miere și îl consumi de-a lungul zilei, călduț. Un Paracetamol sinus (2-3/zi), un sirop de pătlagină, Tantum Verde, Trachisept, supe de legume, nu faci baie, eviți frigul și curentul, să ai șosete în picioare și haine călduroase pe tine.
Dacă nu cedează până luni, mergi la medicul de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a tinut o luna, dar e drept ca nici nu m-am prea menajat. In final am ajuns la antibiotice.
Ia vitamina C sau lamaie, paracetamol. Odihneste-te, alimenteaza-te sanatos, nu fuma(ca mine) si imbraca-te bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ai face o raceala trece tot in 7-10 zile, daca sunt complicatii si mai mult, asa ca obisnuitul paracetamol te ajuta doar sa nu mai simti acea moleseala caracteristica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cel mai bine e sa stai in pat la caldura si sa bei foarte mult ceai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea niste ceaiuri de lamaie, bea un paracetamol, pune-te in pat sub o plapama si nu te da jos din pat pana maine! Dar poti sa iti incalzesti o oala cu apa si pui o plapama pe tine si stai pe pat in fund cu picioarele in apa si ai sa vezi cum transpiri si a doua zi nici nu ai sa spui ca ai fost racit! "Cele mai bune metode", asa fac si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli cu miere doua zile la rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poy si eu tot asta ma intreb ca sunt racita si nu imi trece cum fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu sunt racita acum, doctorul mi-a recomandat sa iau:
- paracetamol;
- fervex;
- ceai antigripa;
- vitamina C simpla sau cu propolis;
- decasept;

Daca ai nasul infundat ca minebig grin poti folosi:
- vibrocil;
- nazomer< are un gust cam naspa :-&

Daca tusesti poti lua:
- eurospal;
- bronhitol;

Sper ca ti-am fost de ajutor ...sa-ti treaca raceala.

Alte răspunsuri
| larysuca_6490 a răspuns:

Sa bei multe ceaiuri si sa iti iei medicamentele