| Carinaaaaaaaaa a întrebat:

Buna TPU.
Ce se află sub coasta stângă? Mă doare atât coasta cât și sub coastă. Cand ma asez pe partea stângă, ma doare coasta de parca as avea vreo lovitură. Durerea începe din capul pieptului spre coasta...în stânga

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut si eu asemenea dureri, iar la control (EKG, etc.) nu a iesit nimic suspect.
Medicul mi-a spus: "Inima nu doare, n-are asemenea nervi (de sesizare). Durerea poate fi cauzata de o cumulare de aer intre muschii pieptului."
La recomandarea lui, la urmatoarea ocazie, am facut miscari incete de rotatie a bratului stang si am sorbit un jumat de pahar de apa.
De atunci procedez la fel, iar durerea trece in scurt timp.

Procedeaza si tu la fel, dar nu uita sa-ti faci si un control medical!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Durerea a aparut brusc? Sau te a tras curentul sau te ai lovit?

| floresdemayo a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si eu sunt cam de aceeași părere cu tine.
E o răceală zdravănă la coaste, care se vindecă de obicei in două zile, dacă ține căldură multă în zonă (o pernă electrică ori altceva care o înlocuiește).
Lovitură nu cred că e, dacă nu circulă cu mijloacele de transport in comun, ca să-i dea cineva coate.hee hee

De aceea, eu nu obisnuiesc să intreb pe nimeni când mă doare ceva, aici toți te trimit la medic și dacă te ințepi într-un pai, conform regulii siteului " Problemele de natura medicală sunt probleme serioase care necesită asistentă medicală/ consult specializat"

Și atunci, de ce o mai fi existând categoria asta?!

Eu zic că fiecare om știe să meargă la medic, când consideră că nu are de ales, cand oeganismul îi cere (românul de obicei, merge la medic, doar atunci când nu mai "poate", până atunci, sperând ca durerea să treacă de la sine).
Si da, e greu să mergi la spital (fiindcă tot spunea cineva contrariul), mie una, nu îmi plac spitalele.

| Mopmop a răspuns:

Medic familie, trimitere specialist! Multiple cauze, posibil inima.
Mergi urgent nu astepta!
Multa sanatate iti doresc!

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru Mopmop):

Multumesc frumos. Nu cred ca e inima. Nu ma doare in piept... ma doare de la jumatate, adică de unde ar fi stomacul, iar durerea se duce spre coastă, daca apas langa coasta ma cam doare...Nu stiu ce sa fie, dar medicul mă va lămuri până la urmă laughing

| Mopmop a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Inima nu DOARE! E un muschi. Durerea radiaza de la inima... daca spui ca e prezenta si in zona stomacului. Deci medic neaparat!

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru Mopmop):

Multumesc frumos încă o dată! Voi merge la medic si voi vedea ce si cum!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Bai dar greu este sa mergi la medic.

| Carinaaaaaaaaa explică (pentru IonutSiAtat92):

Voi merge... dar am zis sa întreb sa imi fac o idee cam ce ar fi. Multumesc!