| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Chiar ieri am observat că în zona capului, imediat sub scalp (gen deasupra frunții) am o umflătură care arată precum un cucui cât decât vizibil. Dacă o ating, doare tot ca un cucui sau ca o vânătaie. Menționez că nu m-am lovit la cap, nu știu de unde o am. Dacă nu ating zona, nu am nicio problemă. Nu știu dacă ar putea fi din cauza asta, dar eu am și dermatită seboreică, o afecțiune care te face să ai multă mătreață, piele uscată și care se cam descojește.
Am 18 ani, știe cineva ce aș putea să am?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cos. O sa acumuleze si apoi sa se sparga. Mergi la un dermatolog!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa te consulte si e va trimite acesta la radiografie.
In ce priveste dermatita seboreica, acee nu umfla scalpul, doar provoaca matreata!