| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU
Acum jumătate de oră am observat că am o umflatura la cap. Mai precis mai sus de ceafă, în partea stângă. Nu știu dacă o am de mai demult deoarece acum 30 de minute am observat. Și m-am cam speriat adică nu este un cucui. Seamă dar nu este. Nici nu mă doare când ating sau apăs. Îmi poate spune cineva ce este? Seamă cu un cucui dar e mai osos. Mult mai tare. Nu vreau cu timpul să se agraveze. Și pe lângă asta mi s-a făcut azi-dimineață un fel de cos sub piele dar în vârful capului. Asta nu cred că e ceva grav. Mă doare dar poate trece cu timpul. Vă rog mult să îmi răspundeți dacă știți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E chist sebaceu! Nu e periculos! Poți să rămâi cu el toată viața! Acum e în faza acută! Cumperi de la farmacie Fucidin H, te tunzi la 3 MM și te dai pe el cu crema asta până se trage înapoi. Rămâne permanent în țesut așa ca o bobiță pe care nu trebuie să o atingi că poate recidiva!
Dacă vrei să scapi de el se face o microintervenție chirurgicală: o simplă incizie, se scoate chistul și se coase locul. Dar acum cu COVID-ul ăsta care bântuie prin spitale eu nu aș risca să mă operez. Poți să-l scoți și după un an cu condiția să nu-l deranjezi!

| Alexandru390 explică (pentru gabicoo):

Dacă nu îi fac nimic poate să se mărească? Sau rămâne la forma inițială?

| Alexandru390 explică (pentru gabicoo):

Tocmai am găsit pe internet că de fapt e Chist Pilar. Adică sub păr acolo îl am eu. E grav? Sau e la fel?
Cu chistul sebaceu.

| gabicoo a răspuns (pentru Alexandru390):

E la fel!
Dacă nu îl dreanjezi și îl dai cu Fucidin H se trage un pic, dar ramâne acolo până îl scoti pe cale chirugicală. În vremuri normale asta nu ar fi o problemă. Dar acum cu COVID-ul e riscant să mergi la spital!

| romantudor23 a răspuns:

Ai rezolvat până la urmă problema? Ai depistat ce este?