| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Cum as putea opri cresterea in inaltime? Nu sunt o persoana tare inalta, dar totusi nu vreau sa ma cresc (am 16 ani apropo). Exista vreo metoda? (chiar si metode mai complexe care tin si de medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestre, care este partial influentat de mostenirea genetica de la parinti, partial de la hormonii proprii de crestere.
Unii cresc mult in prima perioada a pubertatii, altii in ultima perioada.
Metode sa opresti cresterea nu sunt si nici nu se poate intervenii in acest caz.
De curiozitate, ai peste 1.85m?

| DianaMaria11 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am... am undeva pe la 1.72 - 1.73

| Violleta2022 a răspuns (pentru DianaMaria11):

Pai, la 1.73m esti chiar micut de statura pentru un baiat si viitro barbat. Ideal este sa mai cresti cel putin 10-15cm!

Eu sunt femeie si am 1.74m

| DianaMaria11 a răspuns (pentru Violleta2022):

Înțeleg. dar as fi vrut sa rămân la înălțimea asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru DianaMaria11):

De ce?
Sa fii frustrat tot timpul ca nu se uita fetele la tine, fiindca esti mai micut de inaltime ca ele, sau ca nu pot purta tocuri si refuza sa iasca cu un pitic?
Stii cati sunt aici pe TPU care se plang ca nu au succes la fete fiindca sunt micuti de statura?
Nu mai spun ca nu este bagat in seama nici de prieteni, ca-i micut si se face tot timpul misto pe seama lui.
Acum, ca copil nu-ti dai seama, dar ca adult, vei avea numai frustari daca ramai micut de statura.