| DownHill a întrebat:

cum pot sa slabesc in 5 luni? Am nevoie mare sa slbesc pana la vara am 13 ani, 1, 45 metri in inaltime iar greutatea mea este 56 kg va rog este urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irina117 a răspuns:

Bună! Te sfătuiesc să renunţi pe cât se poate la dulciuri şi dacă se poate să nu mănânci după ora 6. Evident trebuie să consumi multe fructe şi legume şi să eviţi mâncarea cu multă grăsime. Încearcă să faci seara abdomene, dar nu exagera, fă treptat. Poţi face multe exerciţii, găseşti filmuleţe şi pe net. Evită să mergi cu maşina, e mult mai bine să mergi pe jos. Bea multă apă, fiindcă în felul acesta elimini toxine (aproximativ 2 litri pe zi). Evită sucurile cu acid. A, şi nu ter sfătuiesc să iei pastile fiindcă organismul tău o să se obişuiască cu ele, iar atunci când nu o să mai iei, o să te îngraşi. Plus că la vârsta asta nu e bine să începi cu medicamente. Şi eu când aveam 13 ani eram complexată de chestia asta, dar mi-a trecut. În concluzie, trebuie să faci sport şi să ai grijă ce mănânci şi cât mănânci! Pupici!

| DownHill explică (pentru Irina117):

Va multumesc!:*

| Irina117 a răspuns (pentru Irina117):

Mă bucur că ţi-am fost de ajutor! :*

5 răspunsuri:
| MirunaC a răspuns:

In primul rand ai grija cum mananci,fara dulciuri, grasimi, mai putina carne mai multe fructe.Incearca sa faci sport o ora pe saptamana ca sa slabesti frumos si uniform.Eu una asa am facut vara trecuta si am slabit 7 kg.La 1,66 aveam 58 de kg si am ajuns la 51kg si ma mentin asa prin ora zilnica de bicicleta medicinala si restrictii la mancare.Trebuie sa mananci putin si des, evita painea alba si maxim 2 felii pe zi.Nu uita ca trebuie sa ai vointa pentru ca mancarea mereu iti va face cu ochiul dar trebuie sa incerci sa reusesti.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alearga in fiecare zi macar o ora!

| Deex3 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de multe exercitii fizice. Sa nu incepi sa te infometezi pentru ca e cea mai mare prostie, si ti-o spun din proprie experienta. E de ajuns sa tii o dieta echilibrata. Te poti inscrie la un sport care-ti place daca vrei.