| lovepusheen a întrebat:

Cum pot scapa de durerea ingrozitoare de burta si de spate? De la pranz e asa dar nu am mancat nimic rau nu de la mancare ma doare.P.S. am 12 ani si sunt fata (daca conteaza cumva).
Fundita! Multumesc celor care vor sa mi raspunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| val31989 a răspuns:

Deci daca ai 12 ani...ti s-a inceput cumva menstruatia, adica ai menstruatie?
De la ea te poate durea, mai ales spatele si burta, uneori si capul...eu cred ca sunt semne ca menstruatia se apropie (in cazul in care ai avut-o prima data si acum urmeaza sa ti se inceapa iar.)
Daca nu o ai, inseamna ca e de la altceva happy dar altceva eu nu stiu.
Iar daca e de la apropierea ciclului nu poti scapa prea usor, te va durea un timp, dupa care iti va trece.
Sper ca te-am ajutat.winking

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acele dureri sunt simptome premenstruale, asta înseamnă că urmează să-ţi vină menstruaţia.

Poţi lua Algozon/Algocalmin sau Nurofen, pentru a reduce acele dureri.

| DNSK a răspuns:

Ia un no-spa. Iti vor trece si durerile de burta si cele de spate. Plus o baie calda si e perfect