Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o nevralgie dentara de o saptamana. Cum pot scapa de ea > crying Durerea asta e ingrozitoare! crying Plss. Scuzati categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
41 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu te duci curând la stomatologie, cureți un cățel de usturoi, îl plimbi prin gură, și când și când îl răzuiești cu dinții pentru a elibera substanța activă din el.
Este bine seara să faci acest tratament, ceai de tei/mușețel.
Ferește-te de apă rece, aer rece.
Pa, pa

| Raniia a răspuns:

Andreea draga mea, regele durerilor dentare este diclofenacul-50 mg de 2 ori pe zi.O seara linistita fara durere!

| darrio2007 a răspuns:

Ia Aulin.La mine are efect.

evenso
| evenso a răspuns:

Si inca nu ai fost la stomatolog?
Trebuie sa vada cauza durerii si sa o trateze, nu mai sta sa suferi, antialgicele doar pentru scurt timp rezolva problema.

| danielaxyz a răspuns:

Salmigrin si antalgin de la plafar

| RaR a răspuns:

Dentistul e cea mai buna solutie.

| Laurretta a răspuns:

Singura solutie este sa te duce la stomatolog si iti va prescrie el ce trebuie sa iei ca sa-ti treaca. Poti lua calmante pentru durere.

| 愛LeEu愛 a răspuns:

Baaa, de ce tot cu stomatologul? Voi nu vedeti ca ii e frica? Saracul, stiu, si eu am trecut prin asta sad

| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Daca ai observat ca durerea este foarte mare, de ce nu ai mers la un medic? Acum se poate infecta. Noi nu putem sa iti zicem nimic mai mult decat sa mergi la un doctor specializat.
O zi usoara!

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Incearca niste leacuri babesti.
De exemplu, pe mine cand ma durea maseaua imi puneam in ureche usturoi si durerea disparea in cateva momente.
Daca nu, poti incerca cu agocalmin fiole, o ti la masea cam 45 de secunde si iti trece.
Poti pune pasta de dinti sau propolis la maseaua care te doare.
probabail ca ai cuptor cu microunde si pui intr-un prosopel subtire niste faina de porumb si pui sa se incalzeasca daca ai cuptor cu microunde daca nu intr-o oala si pui prosopelul cu faina pe partea care te doare*in exterior
-pui o tigara aprinsa in urechea care te doare
-daca ai spirt alcoolic tine in gura, la maseaua care te doare si durerea amorteste
-frunza de aloe daca ai e chiar foarte buna

Dar cel mai bine ar fi sa te duci la stomatolog! Asa sti sigur ca scapi de durere.
Fundaa?

| vali1985 a răspuns:

Trebuie sa te duci repede la stomatolog!
Sanatate!

| Empathizer a răspuns:

Solutia definitiva e stomatologul. O solutie temporara, pana obtii o programare, e sa iei diclofenac, cate 1 comprimat de 50 mg de 2-3 ori pe zi, dupa mese sau cu lapte.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Du-te la stomatolog. Asa am patit si eu anul trecut, aveam dureri insuportabile si cand m-am dus la medic mi-a spus ca imi iese maseaua de minte.

| valentino52 a răspuns:

Si eu la fel 3 nopti n-am dormit m-am urcat pe pereti. Am o lucrare de portelan si s-a infectat la radacina simteam ca e inalta maseaua si ma doare. Am facut radiografie si acolo apare infectia cat un bob de mazare. Singura solutie mi-a zis ca e extractia sau rezectia dar nu poate sa mi-o extraga pana nu trece infectia ca altfel mi se urca la creier. Am luat antibiotice augmentin si s-a mai retras infectia (desi mi s-a umflat gingia pe interior) nu ma mai doare asa tare pot sa dorm. Continui cu antibiotice pana luni si atunci mi-o extrage... daca nu faceam radiografia si nu mergeam dadea in chist si fara rezectie nu se mai putea si rezectia e cea mai grava operatie dentara.

| Încrucişătorul a răspuns:

Prietena, du-te la stomatolog. Bea un wisky, ceva si du-te. Nu mai sta!

| Dina a răspuns:

O vizita unui dentist.

| alinadianaaa a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa iei o cutie de COPIRIN-el are o actiune rapida in nevralgii.

| dianainsta01 a răspuns:

Stiu cum te simti, incearca niste pastile calmante...

Răspuns utilizator avertizat
| slowswag a răspuns:

Mergi la stomatologwinking

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Du-te la dentist straight face

| Andr3y007 a răspuns:

Stomatolog!

| Kennziiie a răspuns:

Du-te la dentist!happy Nu-i de glumă cu dinţii. sad

| MiSSyoUNow a răspuns:

Ar trebui sa vizitez un stomatolog, pentru ca s-ar putea sa fie o infectie, cu puroi! Ai putea sa faci ceva grav! Sa stii ca multe persoane au murit de la o problema cu dintii, datorita nervilor, care se afla in legatura! Mai pe limba romana : PUNE-TI GHEATA SI MERGI CAT MAI REPEDE LA STOMATOLOG!

| gabyS98 a răspuns:

Du-te la un stomatolog bun si te rezolva

| Seby52 a răspuns:

Incearca sa te duci la stomatolog sau incearca sa iei antiinflamatori, dar daca ai probleme cu stomacul nu ai voie sa iei antiinflamatorii. Funda?

| gratian a răspuns:

La medicul stomatolog iti rezolvi problema