| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de punctele negre de pe nas? Le am de foarte mult timp. Am încercat produse de la Nivea pentru punctele negre dar nu și-au făcut efectul. Alte remedii nu mai știu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

NU pune niciodata creme pe o fata murdara, plina de puncte negre sau acnee.
Punctele negre se curata cu apa calda si sapun, pentru ca sunt puncte de mizerie. Transpiratia, praful si impuritatile din atmosfera se depun pe fata si astupa porii, formand punctele negre, care necuratate se infecteaza si ajung cosuri.
Spala-ti fata (tenul) imediat cum intrii in casa, de afara si adio puncte negre sau acnee!
Punctele negre le poti scoate cu usurinta daca: te speli cu apa calda si sapun, lasand clabucul pe fata si adaugand malai, cu care freci usor cu degetele pe fata si zona unde ai punctele negre, pana ies.
Se clateste apoi fata cu apa calda si se sterge usor, cu un prosop curat.

| User9006 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multe dintre cosuri apar de la praf si de la umiditatea aerului, punctele negre apar atunci cand canalele glandelor sebacee se dilata si acolo se acumuleaza sebumul produs de ele, sebumu ala la suprafata pielii devine negru tocmai din cauza oxidarii lui care se face atunci cand intra in contact cu oxigenul. Asa ca nu va mai chinuiti cu toate rahaturile ca mai rau va faceti!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Blandiana aia viseaza cai verzi si ca d eobicei e paralela cu intrebarile la care raspunde. Sapun nu se pune pe fata, nu e bun, doar eventual cele special destinate pentru fata. Fata se spala cu geluri de curatare specifice tipului tau de ten si eventual problemei cu care te confrunti. IAr spalarea fetei nu e suficienta sa scapi de puncte negre/acnee, ma spal de 2-3 ori pe zi pe fata cu geluri de curatare de ani intregi si inca am puncte negre, trebuie facute tratamente speciale de extragere, ori acasa, desi sunt mult mai putin eficiente, la salon se vad rezultatele imediat daca mergi

| alina2k18 a răspuns:

La salon, ti se face extractie, acasa te chinuiesti mult si binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, sigur malai si sapun nu iti mai pusesesi pe fata...
Poti sa incerci brevoxyl (uite aici detalii mai pe indelete ( imi e putin lene si somn acum) https://www.pasagera.ro/brevoxyl.html
sau duac http://farmacistuldeserviciu.ro/tratamentacneeduac/
SAU un exfoliant chimic bha 2% http://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant/ daca ai timp si vrei sa citesti uite aici mai multe chestii pe care ar fi bine sa le stii https://www.pasagera.ro/......atati.html