| Edyss10X a întrebat:

Cum se trateaza natural o intepatura de viespe si la cate intepaturi incepe sa devina grava situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raraa a răspuns:

Dacă v-a înţepat o albină, primul lucru care trebuie făcut este să încercaţi să scoateţi acul. Dacă făptaşa a fost o viespe, durerea este uneori atroce, mai intensă decât cea provocată de albină. Nu vă speriaţi, este o senzaţie trecătoare. Înţepătura viespei aduce în organism un venin care provoacă umflarea imediată a locului. Acesta trebuie curăţat cu atenţie; ideal ar fi să aveţi la dispoziţie apă, săpun şi soluţii alcoolice pentru badijonări. Dacă durerea se menţine insuportabilă, autorul este un bărzăune. Aplicaţi în toate cazurile un cub de gheaţă sau ceva foarte rece pe înţepătură; în timp senzaţia de durere sfâşietoare va dispărea. Pentru persoanele care au căzut victime unui mare număr de înţepături se recomandă o injecţie cu adrenalină. Dacă persoana continuă să se simtă rău la 1 oră de la eveniment, este posibil să apară dureri şi în alte părţi ale corpului, urmate de dificultăţi în respiraţie, senzaţie de greaţă şi leşin. Acestea sunt semne că victima prezintă alergie la venin. Dacă simptomele se manifestă brusc şi puternic, la nici 15 minute dupa înţepătură, este posibil ca victima să intre în şoc anafilactic. În ambele cazuri, trebuie dusă imediat la cel mai apropiat spital.
Nu uitaţi că viespile sunt deranjate de culorile vii şi stridente. Aşa că revizuiţi-vă garderoba când ieşiţi în natură. Şi, mai ales, nu le urâţi! La fel ca orice vietate, au şi ele un rol bine stabilit. De exemplu, puţini ştiu că viespile sunt cel mai mare ajutor pentru agricultură, deoarece ţin în frâu numarul omizilor şi lăcustelor care alfel ar decima recoltele.

4 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Pentru intepatura de viespe:
- evitarea altor contacte cu insectele: acest lucru poate fi realizat prin purtarea de echipament de protectie (mai ales apicultorii) sau haine cu maneci lungi, pantaloni lungi, palarii, etc., prin folosirea sprayurilor insecticide sau, pur si simplu evitand zonele populate de albine si viespi;
- indepartarea imediata a acelor care au ramas infipte in piele (mai ales dupa intepaturile albinelor); metoda in sine de indepartare este mai putin importanta (se poate folosi o carte de credit sau unghia cu care se zgaraie locul intepaturii), ceea ce conteaza este ca acul sa fie inlaturat cat mai repede de la suprafata tegumentului; nu se recomanda prinderea sau apucarea acului sau insectei cu degetele, acest lucru determinand o compresie pe glandele producatoare de venin ale albinei si va inrautati acuzele;
- aplicarea de comprese cu gheata pe zona afectata poate ameliora suferinta: aceasta metoda terapeutica are atat efect antiinflamator cat si analgetic; compresele pot fi mentinute aproximativ 20 de minute in acelasi loc, frecventa aplicarii depinzand de intensitatea simptomelor (compresele pot fi aplicate chiar si din ora in ora, daca este necesar); pacientul este sfatuit sa evite aplicarea ghetii direct pe tegumente si sa foloseasca un prosop sau un alt material curat din bumbac in care sa infasoare cubul de gheata folosit;
- administrarea, daca simptomele o impun si daca pacientul are la indemana, a unor medicamente cu efect antihistaminic, cum ar fi difenhidramina sau loratadina (antialergic nonsedativ);
- administrarea, in scop analgetic, de ibuprofen sau acetaminofen;
- curatarea si igienizarea corespunzatoare a zonei afectate folosind apa si sapun, apoi aplicarea locala a unui unguent pe baza de antibiotic cu spectru larg;

| Edyss10X explică (pentru drogh):

Si nu stii dupa cate intepaturi incepe sa fie grav?

| drogh a răspuns (pentru Edyss10X):

Incepe sa fie grav cand deja nu iti mai poti misca mana si este umflata, nu o mai simti. Nu conteaza nr. de intepaturi.

| Aalexxandraa98 a răspuns:

Incearca sa iti pui ceapa in locul in care ai fost intepat, sau putin noroi. Si asta devine grav cand nu iti mai simti deloc mana sad si te doare ingrozitor. sad am patit si eu asta odata