| Andrei900Boss a întrebat:

daca beau 1 energizant pe zi mor sau nu? Beau in fiecare zi cate un energizant sa nu am probleme cu inima sau sa se sparga un vas, ma rog. Imi plac energizantele Ulra Red si beau si alte marci, alte firme.Se intampla ceva daca am pus gura de la varsta de 18 beau incotinuu si am 19? Nu vreau sa mor, sunt putin cam depedent de energizante si fac 20 in feb. Mor sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Depinde ce inseamna 1 energizant pe zi, adica cat timp o sa o mai tii asa si cat poate duce organismul tau (asta e important). Daca mai bei cateva luni cred ca e ok, nu se intampla nimic. Daca bei incontinuu 7-8 ani atunci sigur o sa vezi semne de imbolnavire.
Energizantele au cafeina, zahar si alte substante periculoase.
Zaharul nu ar fi o problema din moment ce bei o doza pe zi (si nu consumi multe dulciuri pe langa), cafeina sa zicem ca foarte putin te afecteaza, dar astea combinate plus substantele alea de adaos te afecteaza, insa pe termen lung nu acum. Si sa stii ca nu intotdeauna sunt trecute corect ingredientele pe etichete, unele nu se pot depista nici in laborator si de asta ei pot face ce vor. Asta se intampla la foarte multe alte produse din comert, mai ales mezelurile care au devenit niste mizerii.

Uita-te la clipul asta. Tipa asta are 20 ani, bea de multi ani cola (peste 30 doze pe zi ceea ce enorm). Din cauza cafeinei si celorlante chimicale din cola a spus ca i-a iesit o tumora pe care a operat-o pentru ca a descoperit-o la timp si are inceput de diabet de tip 2 de la zaharul acela din cola. Si totusi dependenta ei e asa de puternica incat nici psihologul nici nutritionistul nu au putut sa o ajute.
Cola e cam la fel ca si energizantul. Depinde de corpul tau cat poate duce, unii beau zilnic si cafele si energizante si cola si efectele negative se vad abia dupa cativa ani. Altii beau cate unul pe zi si in scurt timp incep sa aiba probleme. Am o cunostinta care multi ani a fost bautor de cola (1-2 l pe zi) si acum are probleme mari cu somnul, nu mai poate dormi aproape deloc si asta afecteaza sistemul nervos.
https://www.youtube.com/watch?v=tMeKEVZ1w8U

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De murit nu mori... cel putin nu acum. Dar usor usor iti distrugi ficatul, stomacul, inima. Iti dai seama ca organismul tau nu o sa mai reziste mult la chimicalele alea zilnic bagate in tine

| Andrei900Boss explică (pentru suntserios):

De ce ai spus asta man! ce-am spus sa nu imi spui ca-mi distrug adica daca imi distrug mor?

| alex495 a răspuns:

Depinde de om. Recomand sa le incerci pe toate. Acolo unu pe zi 2 zile si vezi care au efect ( multe n au, e doar reclama de ele) si care nu. La mine de ex de abia la burn ul de juma de litru simt ceva si are efect decat 3 ore ( nu stau o ora pe doza, o beau in 10 15 min). In rest rockstar, redbull, hell etc le beau ca pe suc. La mine exista doar un energizant care mi-a facut rau. Era unu din profi, dar numai stiu ce firma era. Sticla de plastic juma de litru. Mi se vedeau venele pe maini si simteam cum svacneste vena aia din dr fruntii pe care o avem toti cand ne enervam si svem tensiunea mare. In rest am facut si combo uri cand eram obosit si trebuia sa fiu atent la cursuri energizant la 8 si la 9 40 cafea, cappucino ceva. Chiar simti ca te trezeste

| Illuminati2016 a răspuns:

Dar daca mori ce are? Crezi ca mai stii ca ai murit? Bea linistit. funda?

| Andrei900Boss explică (pentru Illuminati2016):

Ai dreptate big grin si tu bei energizante din astea? si de care! ca vreau sa stiu.

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Eu nu beau energizante, sunt reformat(nu beau nu fumez)

| Andrei900Boss explică:

Si vreau sa spun daca pot fuma tigarile alea electrice daca se poate si daca sunt bune! daca nu lasa. adica sa nu fie plamanii negri sau sa fie apa in plamanii.

| Andrei900Boss explică:

Ai dreptate big grin

| Treaem24 a răspuns:

Hai sa va spun eu ce provoacă energizantele mai mult decât probleme cu inima si stomacul si din astea pietre la rinichi