| Mercurio10 a întrebat:

Daca fac in fiecare zi exercitii pentru muschi(eu fac gantere, abdomene, si flotari) cam in cat timp o sa se vada diferenta?

PS: Nu fac exagerat, dar nici putin. fac cat trebuie pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Acasa obtii destul de greu niste rezultate satisfacatoare, dar daca totusi ai ceva gantere deci cat de cat conditii eu zic ca in vreo 6 luni poate intr-un an de zile ar trebui sa se observe ceva, dar nu neaparat aspect fizic, poate si asta dar te vei simti mai bine in 1 rand si vei avea putere si rezistenta mai mare.Ideea este sa tragi de tine, sa te epuizezi putin, dar oricum recomand mersul la sala pentru rezultate mai bune si mai rapide.

| Damasc a răspuns:

Acum am vazut,unde ai spus ca esti slab,incearca niste vitamine,eu am luat timp de vreo luna vitamax, sunt bune vei avea pofta mai multa de mancare, singura problema este ca sunt cam costisitoare.

| nodeerskulls a răspuns:

Depinde de multe variabile, si de ce percepi tu ca "rezultate". Ca marime a masei musculare, vei vedea diferente intr-o luna doua, usoare, si in urmatoarele luni diferente mai mari.
Daca vrei "patratele" atunci trebuie sa te ocupi si de alimentatie, pentru ca pentru a avea muschii foarte bine definiti, tu ca baiat/barbat trebuie sa ai un procentaj al grasimii corporale sub 8%. Asta inseamna dieta exhilibrata + exercitile pe care le faci tu acum.

De asemenea, pentru a ajuta muschii sa se refaca, incearca sa mananci proteine sufiente in cursul zilei. Ti-ar cam trebui vreo 1.5 g/kg masa corporala.

Iti trebuie un regim corporal complet, nu doar gantere, abdomene si flotari; daca te tii numai de ele pentru mult timp, o sa iesi disproportionat. Degeaba ai bicepsii cat capul unei fete daca ai niste picioare scheletice si un spate anemic. Sunt destule carti pe tema asta; daca intelegi bine engleza iti pot recomanda cateva din cele pe care le stiu eu, pe diverse subiecte, precum si diferite resurse cu informatii.

Mult noroc, si nu uita sa faci pauza din cand in cand pentru a aloca timp muschilor sa se refaca happy

| nodeerskulls a răspuns:

...am citit si eu acum ce regim faci, si eu sper ca esti incepator, pentru ca patetic si nu te ajuta cu nimic.
Eu ca fata si fac gantere (5kg) 3x20, flotari 3x30 si abdomene 10x50, de doua pe zi, combinate cu alte exercitii, si alergat si etc etc etc...
Ce faci tu acum nu o sa faca nici o diferenta semnificativa, degeaba faci...mai bine te informezi mai mult

| Chiuaua a răspuns:

Depinde de catefaci poate si ce dieta ti si mai depinde si de geneticul tau.

| Mercurio10 explică:

Sunt slab. Gantere fac cam 20, Flotari 15 si abdomene 10. le fac pe toate odata termin ganterele trec la flotari term flotarile trec la abdomene...si exercitiul asta il fac cam de 2 ori pe zi

| cesmecher a răspuns:

Daca te astepti sa te faci dulap nu o sa fi niciodata. atat doar ca o sa iti conturezi muschii si eventual o sa se vada foarte putin diferenta

| golanfinutz a răspuns:

Fa in fiecare zi asa deci vi de la scoala mananci bine bagi somn te scoli bagi flotari sau biceps cu ganterele si in 1 luna o sa se vada mai umflati