| kopotoru a întrebat:

daca merg la dentist sau la un cabinet particular si vreau sa i-mi scot toti dinti si sa pun implanturi doctorul o sa faca asta daca cer eu? sau doar dupa o analiza amanuntita? din pacate in partea de sus am ramas fara dinti (sau sunt stricati majoritatea) doar canini mai sunt intregi dar nu arata bine, iar in partea de jos dinti sunt buni (nu se misca) dar arata urat si as vrea sa scot tot se poate face cumva pe propria raspundere sau cumva sa scot tot? pe partea de jos e vorba de aspect sus sigur o sa recomande si doctorul sa scot tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Implanturile SIGUR nu iti vor fi atat de durabile ca radacinile dintilor actuali.
Dintii stricati se pot trata, slefui si imbracate cu corana.
Dintii stricati ale caror radacini sunt inca bune se inlocuiesc cu bonturi prinse in radacini si se acopera cu coroana.
Implanturi se fac doar in cazul cand sunt 3 sau mai multe radacini lipsa pe o "aripa" dentara, deoarece podurile ar suprasolicita dintii de la capete, pe care sunt prinse.

Daca sunt dinti lipsa, locul lor se poate acoperi cu un pod.

| Bondarel99 a răspuns:

Dacă tu ii ceri asta, dentistul va face asta, dar va veni și cu varianta lui de rezolvare.
Oricum Implanturile sunt foarte scumpe și durează mult procedeul, in plus nu va fi unul sigur, nu cred ca vei vrea asta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Problemele dentare sunt foarte des întâlnite în ziua de astazi! Dentistul cu siguranta va decide dacă se poate înlătura ce a mai ramas din dintii din partea superioara,insa de obicei, daca rădăcinile sunt încă stabile la acei dinti, este posibil sa ti le curete si sa puna pe acestea dintele artificial. Daca nu, dentistul, le va extrage si va implanta dinti cu pivoti.Iti recomand sa nu îi spui ce doresti deoarece va crede că el nu este capabil sa te ajute, acesta va sti de cuviintă ce este mai bine pentru tine.Mai bine spui ca te deranjează acestea.Meriti"a doua sansa"

| Fancyuiop a răspuns:

Posibil ca aia de jos să ții îmbrace, dacă îs urâți. Există multe soluții până la extragere.