| Chérrrie a întrebat:

Buna tuturor!
De cand ma stiu am avut probleme cu maselele si mereu a trebuit sa imi tratez diversele infectii care imi apareau mai mereu..Problema s-a agravat cu fiecare zi ce a trecut, eu amanand sa merg la dentist de frica, astfel ca am ajuns sa am 4 masele cariate (au mai ramas niste colturi doar), cele de jos, 2 in partea stanga si 2 in partea dreapta. Practic mi-au mai ramas doar maselele de minte, care in curand o sa se carieze si ele..Cum ar trebui sa procedez? Sa imi scot radacinile care au mai ramas si dupa sa imi pun implanturi?
Cum se procedeaza, in mare, in cazul punerii unui implant de masea? Cam care sunt costurile si cat o sa dureze?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| KaterinaРомановский a răspuns:

Prima dată trebuie să curăți tot: carii, puroi, granuloame (dacă există) și să salvezi ce se poate salva. Ar fi indicat să-ți salvezi măselele de minte ca să poți pune măsele cu punte între molarul de minte și ce a mai rămas. E mult mai ieftină această metodă, mai rapidă și mai puțin riscantă.
Un implant ajunge până la 1000 euro, procedura se face în 2 pași și durează cca 6 luni-1an pentru că prima dată se fixează surubul în gingie iar apoi după 6-8 luni se pune coronița peste. În cazul în care ai „norocul" de o gingie slabă vei mai avea nevoie și de o operație de adiție osoasă pentru a fi pregătită gingia pentru implant. Toată chestia durează destul de mult și poate fi destul de dureros.
Primul pas e să mergi la un medic stomatolog! Cu el vei pune la cale un plan și te va lămuri în toate privințele!