Întrebare recomandată | vreauTotulSauNimic a întrebat:

Pilirea dintilor doare?
Merg la dentist luna viitoare si a zis ca trebuie sa imi pileasca doi dinti (cei de langa canini)pentru ca sunt un pic ascutiti si vrea sa le dea un aspect frumos.
Dar vreau sa stiu daca doare, sunt dezavantaje?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu doare, dar nu te aştepta să fie ceva plăcut.
Riscul este creşterea sensibilităţii dinţilor, dar nu e cazul să-ţi faci griji.
Baftă!

| vreauTotulSauNimic explică (pentru NOname):

Mersi mult! :*

| NOname a răspuns (pentru vreauTotulSauNimic):

Cu plăcere.
Un zâmbet frumos!

12 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Probabil va durea puţin, dar totuşi nu ţi-aş recomanda să faci asta.Nu am cine ştie ce cunoştinţe medicale şi nu vreau să contrazic ceea ce ţi-a spus dentistul dar cu timpul dinţii oricum nu vor mai fi atât de ascuţiţi, dacă aşa au crescut natural nu ai de ce să umbli la ei, doar vor deveni mai sensibili.Mă rog, asta e părerea mea...

| bibiiiy a răspuns:

Chiar daca ai dat funda, eu o sa iti raspund la intrebare.Nu doare deloc.Se foloseste un aparat, care vibreaza, si doar o sa simti aparatul pe dinte(partea care vibreaza), nu este nici o durere, nu nimic. Dintii vor avea aspect mai placut.Si riscul este spus de NOname.happy Sper ca am fost inteleasa.

| vreauTotulSauNimic explică (pentru bibiiiy):

Mersi mult pentru raspuns. :*

| bibiiiy a răspuns (pentru vreauTotulSauNimic):

Cu placere!:*

| Pittini_Naldi_1992 a răspuns:

Nuti face grij, este doar o vibratie care actioneaza asupra dintilor tai, la primul dinte unpik v-a durea dar pe urma te obisnuiesti si va fi floare la ureche!

| LaaaavM1 a răspuns:

Nu doare absolut deloc happy. Iţi da cu un aparat folosit de ei, dentiştii, nu iţi trebuie nici măcar anestezie (injectie). O sa fie bine

| vreauTotulSauNimic explică (pentru LaaaavM1):

Mersi mult pentru raspuns.
mi-a mai disparut frica.:*

| 5553344 a răspuns:

Acestea nu sint dezavantaje.da doare dar nu te ingrijora aceasta e pentru binele tau

| 665577 a răspuns:

Nu te temenu sunt dezavantaje.te va durea un pic.dar e totul pentru binele tau