| oanna_4635 a întrebat:

Dau funda! Tocmai am citit un articol despre ceaiul verde.Mentionez ca am avut niste probleme cu rinichii(nisip la rinichi). Uitati ce am citit:
,, În ceea ce privește prezența de aluminiu din ceaiul negru și verde, unele studii au relevat capacitatea mare a acestei plante de a acumula Al. Acest aspect este important pentru pacienții cu eșecuri renale, deoarece aluminiul poat fi acumulat de organism ceea ce poate duce la boli neurologice, prin urmare, este necesar să se controleze consumul de alimente cu cantități mari din acest metal"
Credeti ca nu ar trebui sa consum acest ceai?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Dupa cum scrie si in articol, trebuie sa controlezi cantitatea consumata, nu sa nu mai bei deloc.
In fiecare zi, se pare ca nu e bine sa bei, dar odata la vreo 2 saptamani nu cred ca are nimic.
Oricum, cel mai bine e sa intrebi un specialist.
Succes!

| Belciu a răspuns:

Pentru rinichi e foarte bun ceaiul de coaja de mesteacan si cel de coada calului. Ceaiul verde este inca o mare necunoscuta.