| Viitorulapropiat a întrebat:

Buna, TPU... De 4 ani ma confrunt cu o boala psihica care ma distruge, Tulburare obsesiv compulsiva. Am fost la psihiatru, am stat de 3 ori internat la psihiatrie, am luat pastile, dar degeaba. Chestia e ca incepusem sa ma simt mai bine, imi reluasem viata, dar la inceputul vacantei de vara am avut un eveniment foarte traumatizator, din nou si acum boala a devenit din nou, mult mai greu de controlat, parca as lua-o de la inceput si chiar nu mai suport. Ce as putea sa fac? La psihiatrie nu mai vreau sa merg, nu prea ar da bine o alta internare, plus ca de fiecare data am primit aceleasi pastile. Am incetat ce-i drept sa mai urmez tratamentul, pentru ca nici acelasi nu-si mai facea efectul, iar acum, privind in trecut, observ ca boala a avansat mult mai grav, imaginile si gandurile fiind mult mai puternice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boala ta o poti trata cel mai bine TU insuti.
Trebuie sa inveti niste exercitii de autocontrol (yoga) serioase, cu care sa te pui singur inapoi "pe linie dreapta", cand ai nevoie.
Nu neglija problema, fiindca boala ta are evolutie ca o lavina, iar la un moment devine incontrolabil si te distruge!

| baru a răspuns:

Totul pleaca de la creier. Totul depinde de tine. Lucreaza cu tine, cu interiorul tau, si vezi ca vrei de la viata, de la tine. Lupta pentru viata ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care o obsesia dtale? Murdăria, cheia de la ușa de la intrare. Păianjeni, păduchi, pisici, fete bătrâne, înălțimi, adâncuri, piețe sau carceri? Vorbesc serios, eu am o soluție. Psihiatrii cu pilulele lor, acoperă cauza și nu o rezolvă.

| Bizon95 a răspuns:

Mergi in puii mei la alt psihiatru, e evident ca ala la care mergi e handicapat mental el insusi

eventual mergi la privat, pentru ca doctorii buni au plecat din tara si poate la privat sa mai gasesti pe cineva competent

MAICA-MEA A MURIT DIN CAUZA DOCTORILOR INCOMPETENTI
am mers la 2 doctori si la urgente in Floreasca si i-au facut ecografie la ficat/bila pentru ca vomita continuu, pe aia nu a aparut nimic si i-au dat pasiflora (un calmant naturist... AMARAT) si de fapt avea tumoare de 5, 5cm la creierul mic angryangryangryangry

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

In cazul asta n-o mai salva niciun medic. Asa ca degeaba esti suparat pe ei.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

big grin
a ajuns clinica, care trebuie, dupa 3 luni de stat cu perfuzii
eu eram "virgin" in domeniul medical romanesc
dupa care i-au facut operatie SI A REUSIT
si a murit dupa o saptamana din cauza unei bacterii intra-spitalicesti

deci sunt suparat pe ei ca a fost torturata 3 luni si jumatate dupa si-a pierdut orice speranta si a renuntat si pentru faptul ca sistemul medical romanesc e de ultimul rahat... acum de curand au fost verificate toate spitalele din RO si s-au gasit NUMAI 15% au iesit ca sunt la standard, iar anul trecut au murit aproape 90mii de oameni CARE PUTEAU SA NU MOARA, din cauza sistemului medical in bataie de joc

deci, sunt suparat pe cine trebuie, stai calm big grin tongue big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Bacteriile spitalicesti sunt o problema si in tari mult mai bogate. Deci nu doar Romania are problema asta.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar NU LA ACELASI NIVEL ca in rrrrominica
unde te duci cu o operatie de rutina la genunchi si mori dupa o saptamana!

iar pacienti romani care ajung intr-o tara bogata sunt luati ultimii din ziua aia in sala de operatie ca sa reduca sansa de a transmite o bacterie cu care au venit din rrrominica, cu toate ca sunt dezinfectati serios inainte de operatie

si am vazut vedeta care si-a luat copilul si a plecat in strainezia si acolo i-au gasit doua bacterii, deci in rrrominica nici macar nu se cauta dupa bacterii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa intrerupi tratamentul

| armiaso a răspuns:

Terapie cognitiv comportamentala, cauta un psiholog cognitiv comportamentalist, functioneaza cel mai bine pe tulburarea ta.

| NoDepression a răspuns:

Salut, ai Facebook?