| Bquna a întrebat:

Bună TPU! De 4 zile folosesc epiduo. Prima zi a fost bine, a doua zi doar mi-a uscat fața puțin și a treia zi m-a usturat în primele 10-15 minute de la aplicare + față descuamată. Azi mi s-a cojit excesiv fața, mă ustura îngrozitor de tare chiar și dacă aplicam cremă hidratantă și după 10 minute în care îmi hidrata pielea, iar începea să se citească pielea și aveam nevoie iar de cremă. În noaptea asta am aplicat din nou epiduo și de aproape 2 ore mă ustură continuu fața, mă doare și mi s-a înroșit, nici să vorbesc nu pot din cauza că mă ustură și arde toată fața. Medicul dermatolog mi-a spus să-l folosesc 3 luni. M-a avertizat că va fi normal să mi se usuce fața, dar să mă usture în halul ăla? Nu mai suport, nu mai rezist... Mă doare tot și nici să plâng nu pot pentru că mă ustură mai rău fața dacă îmi curg lacrimi.
Va rog mult să mă ajutați cu un sfat cei care ați fost pe tratament cu epiduo. M-ar ajuta să știu dacă e normal să am simptomele astea continue și dacă o să se amelioreze în timp. Faptul că mi se cojește pielea nu mă deranjează așa rău, dar usturimea e insuportabilă... E 2:45 dimineața când scriu asta și mi-am dat cu epiduo la 1:48, încă ustură enorm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai pus foarte multa crema pe fata si foarte des.
Pune crema odata la 3-4 zile si extrem de putin.

Acum fugi si spala-ti fata cu apa calduta si elimina toata crema, ca nu-i nromal sa te usture, insemanand ca ti-ai ars-o cu substanta aia.

| TantiLizica a răspuns:

Crema epiduo conține retinol (adapalenă) care este foarte agresiv cu pielea și NU trebuie aplicat zilnic. Dacă nu ai mai folosit retinoizi niciodată trebuie neapărat să îl introduci încet în rutina ta, în funcție de sensibilitatea pielii, altfel riști să te alegi cu arsuri chimice pe fata si bariera pielii distrusă. Nu doar ca epiduo conține retinol, acesta are în compoziție si peroxid de benzoil care este antimicrobian și contribuie la descuamarea pielii. Pentru început folosește epiduo o data pe săptămână, trebuie să îți acomodezi tenul. După o săptămână-două (în funcție de cum îți reacționează pielea) poți sa îl folosești de două ori pe săptămână. Daca ai tenul FOARTE sensibil, poți sa te dai cu crema hidratanta inainte de a aplica epiduo, cu vreo 15-20 de minute, și după. Acest lucru te va ajuta la combaterea usturimii însă va dura un pic mai mult pentru a vedea rezultate. Mare atenție și la tipul de crema si gelul de curățare pe care le folosești, acestea trebuie sa fie hidratante.