| Sheele a întrebat:

Buna TPU
De cateva zile am mancarimi la nivelul capului
Singurul lucru la care m-am gandit ar fi ca as avea paduchi
M-am controlat dar nu am vazut nimic
Totusi sunt ingrijorata
Am auzit ca sunt rapizi iar afara stau mereu cu parul desprins
Mentionez ca am probleme cu scalpul, matreata si niste coji mari de cand eram mica
Nu m-a mai mancat scalpul
Scapasem de matreata dar am observat ca a reaparut
Sa imi fac griji? Sunt normale mancarimile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ca sa descoperi eventualii paduchi, nu ii cauti pe ei ci ouale lor. Exista si un pieptene special care te ajuta sa ii gasesti.
Se iau foarte usor prin contact cu cineva care ii are, sau prin utilizarea in comun de bunuri personale (pieptene, prosop etc.). Vezi acest articol:
http://www.pestcontrol-expert.ro/blog/paduchi_info/

| OoBunnyoO a răspuns:

De regula, paduchii ar trebui sa ii vezi. Intr-adevar te poti uita dupa ouale lor dar, este posibil sa nu le vezi daca ai matreata.
Incearca sa schimbi samponul. Iar daca te vopsesti este posibil sa patesti chestia asta si de la vopsea. Mie mi s-a intamplat sa am mancarimi de la vopsea si de la sampon.
Daca nu ai schimbat nici samponul, nici vopseaua, poti incerca cu un piepatane special. Verisoara mea a avut paduchi cand era micuta si imi amintesc ca in cada, pe parul ud o pieptana mama ei si ieseau paduchii destul de repede. Exista intr-adevar un pieptane special, are dintii foarte desi.

| Eastwood a răspuns:

Poate e din cauza la sampon, ar trebui sa se vada cu ochiul liber, paduchii sunt mai mari decat purecii!

| Dory444 a răspuns:

Cauta in farmacie spray ul paranix, dupa care foloseste o folie de plastic si infasoarati capul cu ea. Parul ramane curat la fel si scalpul, iar cojitele se iau pe folie