| anonym000000 a întrebat:

de catva zile am o masea umflata si puroi la ea cred. Iau antibiotice, si azi dimineata am observat ca mi s-a cam umflat un pic sub ochi... e posibil ca puroiul sa urce pana la creier? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MariaMrr a răspuns:

N-are cum sa urce pana la creier.Eu iti recomand sa te duci la dentist sa ti-o scoata happy

| anonym000000 explică (pentru MariaMrr):

Acum dejeaba merg ca e umflata dar am zis ca merg dupa ce se desunfla

| TiffanyღBJ a răspuns:

Mergi la medic, probabil ca antibioticul pe care il iei nu este activ pe infectia respectiva. Nu urca pana la creier, dar nici bine nu e. Neaparat la medic

| Onio a răspuns:

In primul rand, maseaua nu s-a umflat, nu are cum, deoarece este format din tesut calcifiat (dentina) care este un material dur. Daca ai puroi, asta inseamna ca ai deja o infectie. Puroiul rezultand din globulele albe care combat infectia, iar apoi mor. Antibioticele sunt doar un ajutor in plus in cazu in care sistemul imunitar nu face fata in combaterea unei infectii. In cazul tau cel mai bine este sa te duci la un medic stomatolog sa iti faca un drenaj.
Bafta.

| EmmaLoLy a răspuns:

Nu
la fel am avut si eu.se urca doar pana la ureche, du-te la dentist

| Dianna30 a răspuns:

Dentistul te poate lamuri. Poti sa-i faci doar o vizita si vei afla ce trebuie sa faci. Mult curaj!

| Walkeyyy a răspuns:

Hey,Iti recomand un dentist inainte ca punga cu puroi sa se sparga, consulta neaparat un dentist si nu...nu se urca pana la creier doar ca risti sa faci o posibila infectie!