| Alexandru64754 a întrebat:

Bună, de 5 zile mă doare măseaua și s-a umflat, azi am fost la dentist însă nu am găsit pe nimeni acolo așa că mi-am cumpărat amoxicilină atb 500 mg, este bun acest tratament pentru măsea umflata? Precizez că cred că este puroi, se va sparge puroiul daca continui tratamentul până luni? Are ceva dacă o să înghit puroiul ăla in somn, luni o să mă duc iar la dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se va sparge.

| Donsavas a răspuns:

Nu se intampla nimic daca înghiți puroi fiindca deja iei antibiotice care vor anihila infectia. Totusi, nu poti sa iei antibiotice fara recomandarea medicului. Mergi la urgențe, au secție de stomatologie non stop. Vezi ce spune medicul, poate iti da el ceva mai bun.

| laSoledad a răspuns:

Cum ti-ai cumparat antibiotic fara reteta?!
Alea se vand la farmacie pe baza retetei. Trebuie sa fii atent cu antibioticele, la unele poti fi alergic.
In principal, de aia se prescrie pentru puroi. Insa, ar fi bine ca maine sa te duci la un dentist public de urgenta. Ai putea merge si acum. Nu e de glumit cu asa ceva.

| laSoledad a răspuns:

Nu antibioticul inlatura durerea, ci analgezicul. Si antibiotic fara interventie stomatologica nu rezolva problema. Bacteriile iti erodeaza gingia si dintele, incat o sa zgarii peretii de durere. Nu rezolvi nimic doar cu niste pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca ai mers la farmacie, iar cum nu ai avut rețetă ți-a dat tratament pentru maxim trei zile. La fel am pățit și eu, iar fără rețetă la farmacie nu îți dă tratament pentru mai mult de trei zile. În trei zile nu cred ca îți va trece, va trebui sa mergi din nou la farmacie sau la dentist. Eu nu am mers la dentist, în schimb m-am plimbat pe la farmacii și cumpărat amoxicilina din trei în trei zile pana m-a lăsat durerea. Farmacii diferite laughing

Răspuns utilizator avertizat
| qwertpro a răspuns:

Salut,am avut si eu aceeasi problema, si antibioticele putin probabil ca vor rezolva problema, Daca infectia vine de la pulpa dindetului, trebuie sa mergi URGENT LA MEDIC deoarece puroiul dat ar putea patrunde mai adanc catre alti dinti sau chiar catre vasele sangvine si sa agraveze mult situatia.Antibioticele ar fi doar o solutie temporara, e nevoie de un consult medical, nu pot spune exact ce ai.