| akpa a întrebat:

De ceva timp am ca niște bubițe albe în jurul capului penisului. Nu sunt dureroase dar au un aspect neplăcut. Exista vreo cremă? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza descrierii tale, se poate presupune ca intrebarea se refera la afectiunea numita papule perlate peniene (PPP) care se pot dezvolta pe suprafata si coroana glandului (capului) penian si din acest motiv trebuie sa cunosti cateva aspecte privind respectiva afectiune a penisului tau. Papule perlate peniene - sunt de fapt niste cosuri oarte mici cu continut de sebum, care au forma de cupola/dom/ridicatura. De obicei sunt situate sub forma unor grupuri atat in santul balanopreputial situat intre gland si trunchiul penisului, ori pe suprafata si de jur imprejurul coroanei glandului penian. De obicei papulele perlate peniene sunt aranjate in jurul glandului penisului in una sau mai multe randuri sau in grupari de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza care provoaca formarea si/sau aparitia lor este destul de incerta, dar cu toate acestea se considera ca PPP reprezinta o varianta anatomica similara sau asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale sau a lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, in comparatie cu verucile genitale cu care pot fi asemanatoare si de asemenea nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca papulele peniene nu provoaca nici un fel de simptome neplacute, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor peniene, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser, sau microchirurgia ori electrochirurgie pentru a fi distruse si eliminate, insa astfel de interventii chirurgicale pot lasa cicatrici inestetice pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

| akpa explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de raspuns! Nu exista o cremă care poate înlătura sau arde aceste papule? sau o alta metodă in afara de cea chirugicală?

| ada2304 a răspuns (pentru akpa):

Ar putea fi vorba și de hpv, o boala cu transmitere sexuală care cauzează negi genitali. Mai bine consulta un dermatolog