| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

De ceva timp imi tot ies bubite pe limba, pe buze(interior).Nu stiu de ce imi apar. Problema e ca ma ustura ff tare limba..chiar nu pot manca.De 2 zile mi-au aparut pe limba cateva ..nu prea se vad dar ma doare ff tare.Ce poate fi? Ce pot folosi?
Pot avea candidoza bucala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te igenizezi corect și mai utilizezi și pahare/sticle/etc. de la persoane gata bolnave.
Tratezi aftele bucale cu glicerină boraxată mentolată, badijonezi zonele afectate și nu consumi nimic timp de 30 de minute. Aplici de 3 ori pe zi.
Sănătate!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Propolis glicolic. (nu alcoolic)

| lor3nutza a răspuns:

Calmeaza-te sunt doar afte bucale folosteste glicerina boraxata vreo 3 zile (vezi ca ustaura cand o pui pe bubite) si vei fii okdupa ce te dai cu aia sa nu mananci sau sa bei ceva timp de 30 de minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil iti apar pentru ca mananci multe fructe si legume acre (sau mai acre). Cred ca ai avut un nivel ridicat de aciditate si atunci s-au declansat aftele.
Candidoza bucala se vede cel mai bine pe limba, apare ca o ciuperca, ca un strat in plus peste limba, de culoare alba.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Da...am un strat alb deasupra limbii, am incercat sa dau cu periuta de dinti crezand ca se curata, dar in zadar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Atunci s-ar putea sa fie candida. Iti recomand orice medicament cu fluconazol, de preferat in doza unica de 150 mg (se ia o singura data, cam una/luna, timp de aprox. 3 luni, sa scapi sigur de problema). Nu e scump, in jur de 8-10 lei.

| Paulina_Beti_1972 a răspuns:

Aceasi problema am si eu, ce pot cumpara?