| BRONSON33 a întrebat:

De maine vreau sa mananc sanatos si as vrea sa imi ziceti ceva alimente sanatoase bogate in proteine. Pentru sala de forta vreau sa mananc sanatos, sa avansez in muschi. Multumesc anticipant si va rog raspundeti cei care va pricepeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Cateva articole foarte bune care te vor ajuta in atingerea obiectivului tau:
http://www.megaproteine.ro/......-proteine/
http://www.megaproteine.ro/......musculara/
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Multa bafta!
Antreneaza-te corect, mananca sanatos si dormi suficient!

| Syndre a răspuns:

Surse bune de proteină sunt:
-carnea slabă: piept de pui fără piele, piept de curcan fără piele, mușchi de vită;
-peștele și fructele de mare: somonul și tonul sunt preferatele mele; scoicile, creveții și caracatița sunt iarăși super dacă îți permiți;
-ouăle, folosește mai multe albușuri decât gălbenușuri; albușurile sunt proteină curată.
-lactatele, dar alege variante mai slabe în grăsimi: brânza cottage și iaurtul grecesc au cele mai multe proteine la categoria lactate.
Oricum, o alimentație sănătoasă trebuie să fie diversificată iar ca să pui mușchi ai nevoie de carbs + proteine, deci:
Carbs: orez brun sau sălbatic, cartofi dulci, fulgi de ovăz, paste intregrale, fructe și legume(aici ești în mare liber să alegi cam orice îți place, toate sunt bune; eu prefer banane, mere, kiwi, căpșuni, afine, ananas și broccoli, ardei grași, roșii, dovlecei, spanac).
Grăsimi: avocado, nuci caju, migdale, arahide iar dacă folosești ulei(la salate, fără prăjeli) mergi pe ulei de măsline extra-virgin. Fără unt sau margarină, sunt groaznice.
Probabl am sărit câteva, dar cu timpul îți mai dezvolți tu lista de cumpărături în funcție de gust. Ah, puncte bonus pentru cafea și ceai verde.