| anonim_4396 a întrebat:

De marti saptamana trecuta, am racit, iar vineri am fost la medic. Mi-a spus ca am faringita acuta si mi-a prescris cateva medicamente. De o saptamana iau numai medicamente. Si-au facut cat de cat efectul, nu ma mai doare asa cum ma durea la inceput, insa totusi e enervant. Am doua saptamani de cand am aceasta problema, si ma enerveaza! Vreau sa stiu cat dureaza faringita acuta, si cand imi va disparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IRaluca a răspuns:

♥Buna! Daca am inteles eu bine, tie medicul ti-a zis ca ai faringita acuta si inca nu ti-a trecut dupa 2 saptamani de la urmarea tratamentului prescris de acesta. Faringita acuta este o boala care se vindeca de la sine, tratamentul avand drept scop ameliorarea simptomelor. Nu se poate prezice exact cand iti v-a trece, dar cum boala evolueaza in medie de pana la 7 zile, tu ai putea fi in " faza finala" a bolii ( adica o sa-ti treaca ). Daca totusi daca nu iti trece ar fi bine sa mai treci o data pe la medic.

| AdZi a răspuns (pentru IRaluca):

Mersi mult ca ai raspuns. In legatura cu acea faringita, mi-a trecut la trei zile dupa ce am postat aceasta intrebare!

1 răspuns: