| alinox123 a întrebat:

Am si eu o problema, nu stiu de ce dar anul acesta am racit cam de 5 ori, si acu cam o luna am avut laringita si faringita acuta, care medicul meu de familie mi-a prescris ospen 1500 la 6 ore si inca ceva eurespal 2 pe zi parca. Acum cam 2 saptamani a inceput sa ma doara iar gatul, dar nu am facut febra, nas infundat nimic doar ca ma durea gatul ingrozotor de tare, m-am dus la medic din nou si mi-a dat trimitere sa fac analize pentru streptococ beta-hemolitic, care a iesit negativ, ideea sta in felul urmator acum nu ma mai doare asa tare gatul, cand ma durea gatul daca beam un pahar cu ceai cald imi ameliora durerea pentru ceva timp. ce ar putea fi si ce as putea face, sa nu am altceva... medicul mi-a zis ca sunt sanatos, se mai intampla sa te mai doara gatul din cand in cand... (nu am fost personal la medic, a fost prietena si a dus rezultatul de la analize).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita: inghetata, sucul acidulat si rece, apa rece si berea rece!
Mananca mancarea calduta, nu fierbinte ca iarasi iti fac erau.

| alinox123 explică (pentru Violleta2022):

Foarte rar mananc rece sau beau ceva rece, si nici fierbinte. dar asta e chestia ca stiu ca sunt putin mai sensibil la raceli si am evitat sa manc rece, nici la servici nu deschid aerul conditionat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alinox123):

Nu are nici o treaba aerul conditionat cu larginta!
Dimpotriva, aerul conditionat ajuta! Iti asigura un mediu placut pentru lucru si respirat, fata de fierbinteala de afara si imediat cu ai baut un pahar cu apa rece, iti inflameaza gatul!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ridica imunitatea, f bune produsele apicole dar luate de la producator, ce este comercializat sunt f multe falsuri. Polen, miere, propolis, miere de capaceala. Acum e vremea lor. Si. la pascut - multa multa verdeata.

| ALGator a răspuns:

Simptomele de durere de git fara febra pot fi si din cauza unei alergii la polen. e intimpla primavara, dupa ce incep florile. Dar chiar in perioada asta exista flori inclusiv polen din iarba.
In cazul acesta poti sa ai si alte simptome la nas si ochi care sunt iritate, curg.
Succes!

P.S. De principiu e bine sa mergi persona la doctor. Conteaza ce vorbesti cu el, faptul ca poti sa pui intrebari etc.

| alinox123 explică (pentru ALGator):

Deci nu ma ustura/curg ochii nu curge nasul, nu ii infundat, nu ma dor urechile, capul nimic doar ma doare gatul, bine-nteles ca am sa ma duc personal la doctor dar fiind la servici nu am avut cum sa ajung. si nu am patit nici o data asa

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca esti o persoana mai sensibila. Probabil ca ai si un sistem imunitar ceva mai scazut ceea ce face sa apara acele dureri in gat foarte usor. Recomandarea mea este sa iei fie ceva tratament pe care o sa ti-l prescrie medicul de familie pentru intarirea sistemului imunitar fie sa apelezi la "mijloace" nasturiste care au acelasi efect ca si medicamentele doar ca efectul il vei obtine mult mai tarziu decat in cazul medicamnetelor( totusi iti recomand un tratament naturist). Medicamentele care exista pentru intarirea sistemului imunitar sunt de obicei medicamente care contin echinaceea care de altfel este foarte buna. Uite iti pot recomanda un tratament naturist care este foarte folositor: ai nevoie de miere, ghimbir si hrean; ghimbirul si hreanul le cureti foarte bine, le maruntesti cat poti tu de bine si le amesteci cu mierea de albine( de peferat mierea de albine sa fie curata daca se poate sa o cumperi fie direct de la producator fie de pe piata deoarece cele din magazine sunt modificate in sensul in care le sunt adaugate tot felul de chestii printre care si zaharul); vei lua in fiecare dimineata, pe stomacul gol, cate 2 linguri din acest amestec si vei vedea ca gripele si totate celelalte boli( ca sa spun asa) nu vor mai aparea. De preferat sa faci acest tratament aproximativ 3 luni de zile si sa il repeti cam de 2 ori pe an. Daca vrei in acest amestec mai poti adauga si propolis intrucat este foarte bun in prevenirea racelilor.