| Elegant a întrebat:

De un timp, un timp mai lung am niste ganduri negre. Cand stau singur si ma uit pe geam sau in anumite locuri mi se pare ca vad o fața, un obiect. Uneori aud sunete ciudate. Simt ca cineva e langa mine si ma tot urmareste. De multe ori ma uit in spate. De exemplu cand e intuneric si sunt singur ma panichez si ma sperii foarte tare. Am sute de ganduri de suicid, uneori chiar ca ambtin din asta pentru ca sunt dispus pentru a o face. Nu am spus nimanui despre asta, nu imi spuneti ca sa merg la medic, nu voi merge, nici curaj nu am sa spun parintilor. Ce pot face.? Nu vreau sa dati raspunsuri in bataie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AresLusitani a răspuns:

Aici, nu te poate ajuta nimeni.
Eventual o vizita la un psihiatru te-ar ajuta. Nu spune nimanui ca mergi acolo, doar fa-ti o programare si oricum vizita e confidentiala nimeni nu o sa afle ca ai fost acolo.
Alta solutie ar fi sa iti repeti in gand ca nu e nimic acolo ca esti barbat si sa iti vezi de treaba, sa nu te mai gandesti la prostii.
O seara faina!

Răspuns utilizator avertizat
| TCosminn a răspuns:

Domnule Elegant, frumos nume. Haide sa iti dau un motiv amuzant pentru care sa nu te sinucizi. Toti tampitii si incompetentii fac umbra acestui pamant pe care noi locuim si nu au nicio intentie de suicid, ba dimpotriva, ei imprastie tampenia si prostia lor la scara larga cu mare interes. Psihologic vorbind, persoanele care au dorinta asta, fie ea cat de mica vine de undeva, din lipsa de atentie, de dragoste, din monotonie. Analizeaza cum ai ajuns in starea asta. De cand esti asa si ce obisnuiai sa faci in perioada aceea. Eu nu as renunta la viata, nu ca mi-e draga, viata e grea oricum, ci pentru ca eu o privesc ca pe o oportunitate de a o infrunta si de a iesi castigator. Cine decide asta? Eu, desigur, prin faptele si gandurile mele. De ce sa dau ocazia ca dupa sinuciderea mea, oamenii sa spuna diferite bazaconii. De ce sa dea vina pe parintii tai sau pe nu mai stiu eu cine. Gaseste-ti un scop in viata, unul moral si bun. Nu te mai lasa batut de viata, riposteaza! Imaginile si tot ceea ce vezi si auzi tu sunt ireale. Sunt in creierul tau pentru ca el stie ca tu vrei sa te sinucizi si vrei sa iti dai singur motive ca sa faci asta. Nu uita, intentia nu vine inainte de motive, motivele vin mai inaitne si apoi intentia.

| nuestenimic a răspuns:

Buna aceeasi problema am avut si eu cand eram mai mic tot aceleasi lucruri cand priveam noaptea in casa mi se parea ca vad anumite lucruri dar m-am dat jos din pat si am mers in locul unde vedeam acel lucru si nu s-a intamplat nimic la fel noaptea incearca sa te gandesti la altceva fiindca daca stai cu frica nu o sa reusesti nimic incearca sa-ti infrangi temerile asta nu te poate ajuta nimeni nici macar un psiholog aici doar tu si noaptea mai fa o cruce o rugaciune eu am facut la fel imi era frica dar cu timpul o sa treci peste nu spune nimanui chestiile astea fiindca altii o sa rada de tine Sper ca te-am ajuta si ti-am spus asta spre binele tau

| Atfas a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog