| Elegant a întrebat:

As vrea niste sfaturi daca ma puteti ajuta. Am de ceva timp, de cativa ani niste stari ciudate. De ceva timp tot am haluciantii vizuale cat si auditive. De exemplu in unele momente aud sunete, suflari ce chiar nu sunt reale, dar simt. Vad umbre, lucruri, obiecte pentru un moment dupa care acestea dispar. Ma simt urmarit tot timpul. Stau uneori, si ma gandesc de ce trebuie sa am asa ceva si plang. Sunt timid, nu imi place sa fiu in centrul lumii. Sunt mai "izolat" ca sa spun asa. Vara trecuta eram sigur ca cineva este in casa, asa ca am fugit repede afara. Mi-e frica sa stau singur in casa, daca vine mama sau tata sau cineva ma linistesc. Uneori ma duce gandul sa imi fac rau, sau chiar la suicid. Dar imi "anulez" aceste ganduri. Ma gandesc la asta deoarece nu mai suport. Nu stiu ce mai pot face. Am doar 14 ani. Nu fumez, nu consum bauturi alcolice, nu iau droguri. Nu am spus nimanui despre asta, imi este frica. Cand vad ca raman singur in casa incep sa ma panichez, si incep halucinatiile vizuale si auditive. Sunt disperat, mi-as dori sa scap odata de asta. Nu am mers la nici un medic. Daca imi ziceti asta, degeaba... nu o sa spun parintilor sa ma duca la medic, pentru ca imi e teama sa spun. Nu mai suport nimic, sunt uneori cand sunt calm, cand intru intr-o stare de nervozitate. Este ingrozitor pentru mine. Zici ca este "cel rau" in casa mea.Nu stiu ce mai pot face. La orice mic sunet incep sa imi bata inima din ce in ce mai tare si ma panichez. Ce poate fi? Ajutor, nu vreau raspunsuri in bataie de joc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa mergi al un centru sportiv si sa te inscrii la un sport de echipa!
Te va invata dezinvolt, relaxat, stapan pe tine, sociabil si in plus, te va dezvolta frumos si armonios.

| mberleal354 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sportul nu o sa ii faca bine. bolnavul trebuie sa stea linistit mai ales daca doctorul ii da si tratament trebuie sa doarmă, sa nu consume :droguri, țigări, cafea, cola etc
Poate sportul il va ajuta mai încolo dar acum il poate ajuta doar Dumnezeu si medicatita

| user123654 a răspuns:

Venind de la cineva care are cât de cât niște cunoștințe în domeniu, e foarte probabil să fii depresiv și anxios (în niciun caz „timid", cum ai spus tu). Sfatul meu este să nu consumi droguri, pentru că în unele situații pot să înrăutățească mult starea psihică pe termen lung. Halucinațiile auditive și vizuale pot fi datorate stresului (la școală, în anturajul tău de prieteni etc.). „La orice mic sunet începe să îmi bată inima din ce în se mai tare" = stres. Trebuie să înveți să te relaxezi. Gândește-te că e foarte important să conștientizezi că AI NEVOIE de ajutor specializat. De ce îți e teamă să le spui părinților? De asemenea, ai putea merge la psihologul școlii, care este gratuit. Dacă vrei să mai vorbim, îmi poți trimite mesaj privat.

| mberleal354 a răspuns (pentru user123654):

Din moment ce spune ca are halucinații vizuale, auditive cat si olfactive este vorba de o boala psihică, nu este din cauza scolii. poate 20 la sută din cauza stresului, stiu ce vorbesc si trebuie sa te vada un medic pshitaru, daca mergi la psiholog el te va trimite la psihiatru
Elegant sau cum te numesti trebuie neaparat sa consulți un medic daca nu boala se va agrava destul de grav

| user123654 a răspuns (pentru mberleal354):

Nu am spus „din cauza școlii", ci „stres la școală". Iar acest stres poate duce la afecțiuni și tulburări psihice.
Psihologul are și el un rol. În prima faza e cel mai indicat să meargă la psihologul școlii - dacă tot îi este teamă să le spună părinților -, pentru că îl poate îndruma cel mai bine. Să nu vorbim de medicamente, dacă nu are încă pus niciun diagnostic. (Noi putem cel mult să ne dăm cu părerea, nu îl diagnosticăm.)
Tot repeți că știi ce vorbești, dar se pare că nu ai învățat din situațiile în care se află rudele tale. Nu știu cum îți imaginezi tu că apare o afecțiune psihică, dar află că poate apărea și din cauza stresului.

„Factorii declansatori sunt deseori explicati prin intermediul modelului diateza-stres (stresul survine peste o vulnerabilitate sau predispozitie genetica) si modelul biopsihosocial (care pune accent pe corelatia dintre dintre minte, organism si influentata factorilor sociali)."
http://www.sfatulmedicului.ro/......ntale_7650

Nu o spun cu răutate, ci ia-o ca pe un sfat: documentează-te. Nu vorbi în necunoștință de cauză. Eu mi-am permis să răspund la întrebare tocmai pentru că știu unele lucruri despre acest subiect, o dată pentru că mă pasionează și o dată pentru că am trecut prin ceva foarte asemănător.

Tocmai de aceea, autorul întrebării, dacă vrei să vorbim mai pe larg, aștept să îmi dai un mesaj.

| alexandrumarius11 a răspuns:

Salut! In primul rand trebuie tu sa fii constient ca aceste lucruri sunt doar in mintea ta! Poate ti s-a mai spus, dar eu am sa iti argumentez de ce. In primul rand gandeste-te in felul urmator: De ce acestea apar doar cand esti singur si inceteaza cand esti cu altcineva? Sau de ce nimeni nu le poate auzi sau vedea, doar tu?! Intelegi? Trebuie sa incerci sa realizei ca ele sunt atat de reale cat vrei tu sa fie! Creierul tau iti apartine, nu tu lui! Le poti controla intensitatea si chiar sa le faci sa dispara, cu putin exercitiu psihic si repetand si convingandu-te cu fraza:" Am putere asupra creierului meu, sunt stapan pe mine insumi, pot controla si alege ceea ce vreau sa vad, sa simt, sa gandesc si sa aud! Creierul meu imi apartine in totalitate si eu sunt stapanul lui! El face ce vreau eu, nu invers!"
Sper ca te-am ajutat! Mai ai nevoie de explicatii, scrie-mi!winking Si nu uita: „ Viata e prea frumoasa ca sa ne-o complicam" Ai dreptul sa o faci frumoasa! Realitatea din jurul tau este reflexia gandurilor! Daca tu vrei... vrei daca nu; nu!

| mberleal354 a răspuns:

Sa nu iti fie teama sa mergi la medic
Nu sunt eu medic dar astea sunt simptomele schizofrenie si nu e de joaca mama mea suferă de paranoia matusa mea suferă de schizofrenie paranoida, si ea avea halucinanti auditive auzea simțea am dus-o la medic pshiatru si acum este un om normal ia în fiecare a seara olanzapina 20ml
Deci repet cu orice boala nu e de joaca du-te repede si spune-le părinților ce ai aceasta boala se agreaveaza foarte tare.o spun din experienta. Matusa mea si mama mea suferă psihic si stiu ce vorbesc

| grigorasalexandra17 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie.Cateodata incep sa plang...cand sunt singura acasa si ma uit in oglinda din greseala vad umbre. Unii zic ca am asta din cauza filmelor, dar nu cred.Deci tot ce ai descris, mi se intampla si mie.Doar ca eu nu ma gandesc la sinucidere! Nici eu nu stiu ce se intampla.Tresar la orice zgomot, si, culmea e ca toate pocnesc prin casa.