| Zuzzy05 a întrebat:

De vreo doua saptamani mi s-a incarnat unghia degetului mare de la picior, chiar daca am mai fost operata acolo acum 5 luni. Am de gand sa merg la doctor intr-o saptamana,doua,si am inceput sa ma dau cu betadine si imi pun mereu plasturi acolo cand plec de acasa,in felul asta nu prea mai iasa puroi,si nu ma doare degetul doar daca apas pe el sau ma lovesc din greseala acolo. Intrebarea mea este:e o problema daca merg la strand avand plasture in jurul degetului? Eu cred ca da,din pacate, dar nu stiu exact si prefer sa aud si parerile altora.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zuzzy05 explică:

Aveti dreptate..mai bine nu ma duc. Probabil va trebui sa ma operez din nou(mai bine asa decat sa imi storc singura puroiul, nu pot suporta durerea, am incercat de curand), si dupa doua saptamani de la operatie cred ca ma voi putea duce la strand fara probleme. Va multumesc!

| Jnebun a răspuns (pentru Zuzzy05):

Du-te la doctor. luni..sau chiar azi. sau roaga pe cineva sa ti-l stoarca. nu tu.

| Xenya a răspuns:

POti sa mergi la strand dar sa nu exagerezi cu intratul in apa.
La deget poti sa iti mai pui si rivanol.
P.S:Nu plasturi cu rivanol.

| Zuzzy05 explică (pentru Xenya):

De ce nu plasturi cu rivanol? Eu cu rivanol folosesc.

| Xenya a răspuns (pentru Zuzzy05):

Eu am spus sa folosesti si rivanol.Cand am spus rivanol m-am referit la cel lichid, nu la cel care este aplicat pe plasturi.
PE cel lichid poti sa il folosesti cand esti acasa, iar pe cel cu plasturi cand esti in afara casei.

| Zuzzy05 explică (pentru Xenya):

Am crezut ca te referi la cel aplicat pe plasturi, eu de aia folosesc cand sunt in afara casei.

| Aphrodytha a răspuns:

Atata timp cat acolo este o poarta de intrare pentru. bacterii, poti sa pui tu plasture peste plasture... daca este ceva in apa, este o posibilitate foarte mare sa iei. Deci parerea mea e sa te vindeci intai, decat sa iei alte chestii + unghia.

| Jnebun a răspuns:

Ai puroi. la deget..si eu am avut.laughing da-te cu rosu de metil. dupa ce-ti inmoi piciorul in apa calda spre fierbinte. si incerci sa iti storci de acolo puroiul. si te dai cu Rosu de metil si cu betadine. Iti trece.dar nu te du la strand..ca o sa-ti para rau. mai bine nu te duci cateva zile. decat. luni bune. parerea mea.

| DaniEllaG a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, dar m-am dus sa o rezolv imediat a doua zi. Durerea va fi insuportabila, n-ai sa rezisti nici o saptamana. Cat despre treaba cu strandul ti-as zice sa nu mergi. Indiferent ca ai plasture sau nu, cloeul ala din bazin nu o sa-ti faca bine plus ca poti lua alte bacterii si exista posibilitatea sa faci septicemie. Ai grija! Te sfatuiesc sa suni azi la doctor sa-ti faci o programare cat mai repede! Take care!

| Zuzzy05 explică (pentru DaniEllaG):

Asa e, m-am gandit mai bine si prefer sa nu risc, multumesc de sfat.Ai avut dureri insuportabile dupa operatie?

| DaniEllaG a răspuns (pentru Zuzzy05):

Nu am mai avut nici o durere. Am stat cu degetu bandajat vreo 2 zile, dupa aia m-am dus la doctor sa mi-l scoata si era ca nou laughing. M-am simtit mult mai bine.