| anonim_4396 a întrebat:

De vreo doua zile ma simt balonata și am înțepături în partea de jos a abdomenului(din când în când), am avut și ușoare amețeli și oboseală. În seara asta am avut și bătăi neregulate ale inimii. Am luat în calcul și o posibila sarcina, dar am făcut doua teste și au ieșit negative (deși menstruația a venit la timp) și m-am mai gândit la apendicită. Pana ajung la medic, m-ar liniști foarte mult o părere despre ce ar putea fi. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ia in calcul si ce- si cat ai mancat zilele trecute, mai ales daca ai si constipatie!
Unele mancaruri provoaca gaze care, daca nu se elimina din intestine, cauzeaza balonare si simptome de ameteli, somnolenta, intepaturi sau batai neregulate la inima, probleme la ficat sau la plamani, rinichi etc.

La mine uneori apar asemenea stari mai ales de la cartofi fierti sau la varza murata fiarta.
In aceste cazuri tin dieta 1-2 zile pana ce se curata resturile din intestine.
In prima zi mananc mere razulit, ceai de museteli, paine uscata sau usor prajita.
A doua zi mananc ceva usor digerabil (de exemlu supa de legume, gris cu lapte, pui fierti), iar din a 3-a zi incep sa revin la meniul normal.
In nici un caz nu se consuma (si se evita ssi mai tarziu) alimentele greu digestibile sau care produc vant: cartofi fierti, varza, fasole, orez etc.

1 răspuns:
| Zeenya a răspuns:

Buna
Poate ai racit la un ovar sau ai apendicita. Ceva grav nu ai. Bataiile pe care le-ai avut sunt din cauza tensiunii (obosela). Poate nu ai mancat cat trebuie sau dormit. Pana atunci te poti masa cu o crema mentolata si pus apoi ceva cald ( sticla cu apa calda sau un prosop/esarfa)