| Xalion a întrebat:

Doar ce am avut astazi o extractie dentara cu operatie. Ideea e ca ma doare rau de tot. Am luat la 2 un algocalmin mi-a alinat cat de cat ca sa pot dormi dar atunci inca eram sub efectul anesteziei insa, incepe sa doara din in ce mai tare. Am luat acum 10 minute un Nurofen, voi astepta, sper sa treaca chiar nu stiu. Medicum a spus ca nu ma va durea ci doar voi suferi un mic discomfort din cauza suturilor dar sincer, ma doare de imi vine sa ma urc pe pereti. Ce sfaturi aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai cam asa se intampla, maxim 3 nurofen /zi.
Maine va fi mai bine, dar disconfortul poate dura pana la 1 sapt.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cumpara de la faracie "Lidocain 10%" si cu un betisor igienic umezit cu acest produs iti ungi gingia. Ai mare grija sa nu inghiti, iar daca ai problee cardiace este contraindicat acest anestezic.

| Xalion explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De la Nurofen mi s-a alinat putin. Multumesc de raspuns!

| NuSpargConturi84 a răspuns:

Si eu am avut o extractie si doctorul mi-a spus sa iau un nurofen FORTE si sa incerc sa ma culc pentru ca atunci ți se mai alina durerea