| Lorrainne a întrebat:

Acum 5 zile mi s-a extras penultima masea din dreapta sus deoarece "era praf radacina" (citez doctorul). Am respectat, 2 ore am tinut apasat cu pansament si apoi am luat un algocalmin deoarece a inceput sa ma doara. Tot ma durea, am luat si piafen si degeaba. A doua zi am fost la farmacie si mi a dat tratament 3 zile cu ketonal + citrolin si am mai pus si biter suedez. Degeaba. Mi-a trecut vreo jum de zi si acum iar ma doare de mor...nu pot dormi, nu ma pot concentra. Dentistul nu raspunde la telefon, ma gandeam sa merg luni iar. Insa pana atunci ce fac? Gingiile din jurul extractiei sunt rosii si umflate si la fel si cele de de la dintii de jos de sub extractie, insa acelea mai putin. Daca imi trece si incerc sa mananc, imi simt ultima masea(cea de langa extractie) mai mare. Are un varf mai mare iar daca mestec si apas iar ma doare...(precizez ca inainte de extractie nu simteam maseaua mai mare) ajutati-ma va rog. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu-i normal sa te doara, posibil sa fi ramaso parte din radacina acolo, du-te la urgente daca nu poti astepta pana luni

| alexandra2222 a răspuns:

Este posibil sa nu fie scoasa complet.Trebuie sa mergi luni la dentist.

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Deoarece durerea persista, s-ar putea sa fi facut o infectie. Mergi luni la medic pentru ca altfel nu vad o rezolvare. Pana atunci incearca sa pui comprese cu spirt, iti va alina din durere. Multa sanatate si luni fuguta la medic! :*