| Alexandruuu88 a întrebat:

E adevarat ca GABA opreste anxietatea? Am inteles de la cineva ca opreste aceasta boală..

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Ai anxietate? Invata tehnici de respiratie si relaxare. Daca esti Ortodox mergi la Maslu si Impartasanie deoarece te conectezi la Hristos care e putere adevarata. Invata sa iti activezi puterea personala, vointa, increderea in sine folosind autosugestii, ganduri pozitive, fa un sport sau orice te face sa te simti increzator in tine si sa te iubesti si apreciezi. Anxietatea apare la oamenii sensibili, capabili sa simta emotiile celorlalti sau energia lor, sau se activeaza ca urmare a unor traume ale trecutului care prin psihoterapie se pot vindeca. Omul e trup-minte-suflet. Actionaza prin gand-cuvant-fapta. Modifica gandurile si credintele despre oameni, lume, despre tine si modifici realitatea exterioara, raspunsul tau al stimuli si al oamenilor la cum te comporti. Cand se modifica interiorul tau, se modifica exteriorul. Cand sufletul tau capata putere duhovniceasca si mintea capata incredere deoarece invata sa controleze starile interioare emotionale si propria vointa prin care se poate proteja de exterior, dispare anxietatea. Doamne ajuta!

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E adevarat ca poate ameliora anxietatea.De vindecat total nu sunt sigur, dar GABA ajuta in tulburarile emotionale precum anxietatea si altele.Asta pe langa celelalte suplimente la fel de eficiente (5HTP,Rhodiola,Ashwagandha) etc)

| Donsavas a răspuns:

GABA este neuromediator produs hipotalamus. El excita sistemul nervos. Inhibarea acestuia, se face cu medicamente din clasa benzodiazepinelor sau alte anticonvulsivante. Lasa chimia creierului! Consulta un psiholog, mai bine! Poti vorbi si cu mine, in privat, daca doresti si te stii cu vreo problema.