| RianaAlexia a întrebat:

Buna TPU.
E normal ca menstruatia sa fie maronie si putina? Prima data cand mi-a venit era rosie si destul de multa.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil să nu-ți fi venit menstruația, ci să fii la ovulație, iar în perioada aia e normal, nu e îngrijorator. Unul din ovare elimina o cantitate de sânge neeliminat la menstruația anterioara. Este normal sa ai astfel de scurgeri maronii și înainte și după menstruație, însă dacă scurgerile maronii înlocuiesc ciclul normal, posibil sa fie vorba de o infecție pe undeva. Dar prima data asigură-te de perioada în care ești. Ovulație, menstruație sau după menstruație, chiar dacă ai un ciclu neregulat, chestia asta o știi.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cazul in care sangerarea este in cantitate mica, scurgerea la exterior se face lent iar sangele stagneaza mai mult timp in organism. Este normal ca, din aceste doua cauze ( scurgere lenta si stagnare), sangele sa capete o culoare maronie. Schimbarea culorii sangelui menstrual este fireasca la inceputul menstrei si la sfarsitul acesteia dar, se poate intampla si la inceputul perioadei de folosire a pilulelor contraceptive cand menstra se micsoreaza cantitativ.

| Eucumamajunsaici a răspuns:

Poate sa fie si roz nu numai maronie.

| nicoleta0423 a răspuns:

Da, e normal.