| Tourniquet a întrebat:

TPU!

Eram afara si am vrut sa dau cu piciorul in minge si am dat cu piciorul drept in cel stang si m-am lovit la degetul mare de la piciorul drept. Ma doare, nu prea pot calca. Mi-am pus apa rece si mi-am facut un masaj. Pot sa il indoi, etc, dar doare locul acela. Ce asi mai putea sa fac ca sa-mi treaca pana maine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Nu poate trece durerea[lovitura] asa de repede ar fi ultra misto cand te doare ceva cum e la tine degetul mare de la picior sa dispara asa rapid. Revenind la problema ta poti sa iei o carpa sa o inmoi cu apa rece si sa ti-l pui pe degetel[ eu asa facem cand ma loveam undeva luam un servetel sau ceva mai rezistibil la apa si il puneam pe locul accindentatwinking] poti sa-ti dau si cu spirt la fel sa inmoi sprtul la fel cum faci cu apa happy il mai masezi...chestii din astea si mai fa exercitii cu el adica sa-l iei in mana si sa-l misti de la picior ca sa nu te mai doara.Cam atata sper ca te-am ajutat si nu-ti face nici o grija pentru ca nu te va durea degetul la nesfarsit stii si eu cand ma loveam undeva la o mana un picior il tratam sa zicemlaughing luam cu o carpa si o inmuiam in apa rece si il puneam pe acel loc il mai miscam mai faceam miscarii cu el chiar daca ma durea de nu mai supportam tot il miscam si asa circulatia sangelui mergea... si tot pe tine te doare pentru ca daca tu ai dat cu piciorul drept tare in piciorul stang evindent ca te doare mai ales daca ai dat cu toata puterea ta sad tot iti sugerez sa nu-ti faci griji pentru ca nu ti se va intampla nimic de la o minge. Sper ca in cateva ore sa aud de la tine ca ti-a disparut durerea de deget pa si sper ca te-am ajutat [asculta-mi sfatul pentru ca este folositor din propria experienta]

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți lua un calmant dacă nu te știi cu alergii.
Pa, pa.

| pepe a răspuns:

Frunza de varza dulce

| astamicuta a răspuns:

Poti incerca sa pui frunze de varza. SI eu am avut o lovitura la picior ( pe pulpa), era destul de urata, am fost la doctor si mi-a recomandat sa imi pun frunze de varza si daca se agraveaza sa merg la urgente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti pice unghia! Fii atenta fugi la chirurgia infantila repede! subcd-code=87948369

| Florea_Marinel_1957 a răspuns:

Frunza de brusture schimbată la două ore și la final cremă de gălbenele.