| Rose98 a întrebat:

TPU! Eu mai vreau sa slabesc. Stiu ca dietele de tipul acesta nu sunt sanatoase, eu nu mananc mult de obicei dar nu mananc ce trebuie. Am auzit de dieta Ballerina si imi ajunge mancarea pe care trebuie sa o mananc conform ei. Eu stiu ca nu voi slabi un kg pe zi deoarece metabolismul meu nu o sa permita asta, dar oricum voi slabi : - Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
O so tin in vacanta de Pasti, cand ma voi afla la tatal meu care are sala de fitness si pot sa fac si mai mult sport ( fara sport nu faci nimic ) decat pot la mama. Dar imi este frica sa nu pun la loc ce am dat jos. Dupa ce ajung la kilogramele dorite, normal ca nu o sa ma dau pe chipsurii si dulciurii si o sa mananc putin si ce trebuie. Dar daca pun la loc probabil o sa am un fel de shoc, deoarece sunt foarte sensibila. Acum intrebarea ( as prefera, daca exista sa raspunda cineva ce a tinut aceasta dieta sau este medic, dar nimic nu te opreste sa raspunzi si tu ) :
O sa pun la loc kilogramele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

Salut.
Iti spun din experienta ca nu e bine ce faci! Si eu la inceput in vara lui 2010 am inceput cu dietele (aveam 13 ani), si tot cu balerina incepusem timp de maxim 2 saptamani, ca sa ma acomodez cu mancarea putina. Ma rog, aveam un regim destul de hipocaloric(600-900kcal) pe care am,, reusit" sa-l tin ceva gen 6 luni...Tot ce pot sa-ti zic, este sa ai grija. Eu iti spun din proprie experienta (fiind si copil) ca e rau daca mananci asa; eu inca incerc sa mai repar din greselile pe care le-am facut (unghiile de la maini si picioare albastre, carente de vitamine, ameteli dimineata-nu mancam proteine-, fata palida, amenoree secundara, etc).
Sa-ti analizez putin acum,, programul":
=>cafeaua nu e indicata copiilor, incearca in schimb un ceai
=>micul dejun e cea mai importanta masa a zilei, urmata de pranz; nu poti sa ai doar o cafea
=>ouale alea sunt introduse ca sa-ti dea proteine, dar nu e indicat sa mananci mai mult de 2-3 oua/saptamana+ ca la 10 ti-ar trebui o gustare gen mar(sau mai degraba ora11)
=>incearca o salata mai bine, chiar daca sunt proprietati mai bune in suc decat in rosiile pr-zise
=>sunca,daca nu e bio,impreuna cu toate,,mezalariile", au un risc mare de alterare a sanatatii si au destule kcal, alaturi de conservanti cancerigeni si alte treburi pe care nu mai insist; incearca niste carne de pui sau curcan alaturi de ceva,sau o supa, sau ceva usor ce contine si carne(sau proteine, daca vrei-mai mult asta e faza)impreuna cu legume...sau mancare gatita usoara
=>marul e ok ca si gustare
=>branza slaba e ok, dar mai degraba ar vedea-o la pranz intr-o salata sau ceva; pentru,,cina" ar merge un iaurt

Cat despre faza cu pusul kg la loc... Iti spun ca oricata rabdare, oricata incredere in tine ai avea si oricat de puternica spiritual ai fii(fiindca e clar nevoie de asta; admite-o sau nu), nu o s-o poti tine in balerine toata viata. Cand o sa incerci sa te mentii si o sa-ti maresti treptat nr de kcal din mancare, chiar si daca o iei usor si cu grija, tot o sa te ingrasi. E mult prea putina mancare. Si eu m-am ingrasat cu 1, 5kg, dar asta e, pentru sanatate... O sa vezi ca ai face orice pentru sanatate, daca esti pe cale de a o pierde. E decizia ta.

7 răspunsuri:
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxohappydraga mea amica, eu in locul tau ma sfatuiam cu un medic ceva, nu te lua dupa toate ''dietele'' pentru ca nu la toate functioneazawinkingla fel...p.s.: de asta trebuie sa vb cu un medichappysanatate!

| HappyCandy a răspuns:

Eu nu stiu ce-i cu slabitul, dar una stiu sigur daca maninci 2 oua pe zi e doar nesanatos dar si mai tare o sa te ingrasi

| SangJin a răspuns:

M-am intors pentru ca inca niste litere sa apara pe ecran.
So, de fapt, vacanta de Paste tine o saptamana. Cat despre ce ai hotarat ce faci, am impresia ca si tu esti la fel de incapatanata ca si mine si nu o sa te opresti pana nu incerci pe pielea ta. Eu ce sa zic, din fata calculatorului nu pot face nimic; nici tu, prea mult, intr-o saptamana(in primele zile ale oricarei,, diete" se pierde cel mai mult, dar ca medie pe o saptamana normala, sanatos e 0.5kg). Oricum o sa-ti faci hatarul, stiu cum e; deci sa speram ca va fi ok.

| etudor a răspuns:

Incearca cu otet de mere,concentrat in capsule. OTETUL DE MERE concentrat in capsule topeste grasimea vazand cu ochii fara sa provoace efecte adverse sau dependinta,regleaza digestia in tractul intestinal, detoxifica organismul, stimuleaza sistemul nervos central si regleaza ritmul cardiac.Il poti comanda la office@otet mere.ro.

| Nirvana_3893 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine pentru tine sa renunti la ideea de a tine o dieta anume. Daca doresti sa scapi de kg in plus si vrei ca apoi sa te mentii la o anumita greutate, e preferabil sa ti schimbi in totalitate alimentatia si asta pe termen nelimitat. In primul rand trebuie sa renunti la dulciuri, la fainoase, acidulate, prajeli si pentru o perioada( cam 3 luni) chiar si la carne... Chiar daca uneori nu te poti abtine si simti nevoia sa mananci un aliment ''interzis'', o poti face, dar fara sa exagerezi si cu conditia sa nu ti faci un obicei din asta... ar fi ideal ca in fiecare seara sa bei si o cana de ceai verde.in timp o sa te poti bucura de rezultate:*

| kytykat a răspuns:

Uite nu ti-as sugera sa faci cura aceasta eu am 12 ani si cind aveam 5 ani eram o grasa si am facut in felul urmator:am mincat 5 saptamana la rind verdeturi 3 saptamana fructe 1carne 2brinza si abum sunt supla

| Rose98 explică:

@SangJin meritai funda! mersi de sfaturi. Oricum aveam de gand sa schimb cafeau cu ceai sau cafea decofeinizata, plus nu imi plac rosiile si aveam sa trec peste dar mersi de idea cu marul. Eu o voi tine 2 saptamanii ( vacanta de Paste ) si spre sa slabesc vreo 5 kilograme happy app. am 12 ani