| anonim_4396 a întrebat:

Fetelos, as vrea sa va explic ceva, si sa imi raspundeti la cateva intrebari (sau sa imi explicati care e cauza).
In August am inceput sa am niste mancarimi intre labii si vagin, si o scurgere albicioasa cu bucati albe (parca de branza thinking). Fara sa fac nimic, mi-a trecut, si acum de vreo 1 luna mi-a aparut inapoi. Am aceleasi simptome, dar undeva pe net am citit ca daca ai candida albicans, trebuie sa ai si niste mancarimi cand urinezi, si mai multe simptome care eu nu le am. Nu as vrea sa recurg la medic, pentru ca nu vreau ca mama mea sa banuiasca ca am avut relatii sexuale (e ea asa, mai demodata cu privire la relatiile sexuale). As dori sa stiu ce e aceasta scurgere si aceste mancarimi (daca e o infectie vaginala, sau ce ¿?), si ce tratamente naturale as putea folosii ca sa scap de ele. PD: am 15 ani. Rog seriozitate, nu e ceva cu care sa se poata glumii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai fie candida, fie Trichomonas. Disparitia simptomelor si reaparitia lor semnifica faptul ca infectia s-a cronicizat, ceea ce o face foarte grava si mult mai greu de tratat.
Nu ai cum sa scapi prin metode naturale, esti obligata sa discuti cu mama ta, sa mergi la ginecolog, sa primesti tratament si tu si partenerii taii si partenerele lor, etc. Ai o boala cu transmitere sexuala si asta este foarte grav, mai ales la varsta ta.
Faptul ca nu ai toate simptomele nu inseamna absolut nimic, ai suficiente simptome ca sa poti fi sigura ca ai o infectie grava care probabil va necesita cateva luni bune de tratament, analize amanuntite, vizite repetate la ginecolog, plus o ancheta epidemiologica (e probabil ca partenerul care ti-a dat aceasta boala sa-ti mai fi dat si altceva, gen sifilis, SIDA, HPV).

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Dar am avut relatii sexuale cu prezervativ. Cum sa se poata transmite?

| Brigaela a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Daca ai folosit de fiecare data prezervativ in toate relatiile sexuale si nu ai facut nici un fel de sex neprotejat, nu poate fi Trichomonas, dar poate fi Candida (se transmite de pe organele genitale externe sau apare din cauza unui exces de antibiotice). Oricum, e grav, mai ales ca ai neglijat-o atat (regula spune sa ajungi la ginecolog si sa incepi tratamentul in primele 48-72 de ore de la primul simptom).

| IMC90 a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte inteligent raspunsul tau, bravo!

Eu stiu care este tratamentul dar nu ciripesc nimic din 2 motive
1) Merita sa fie consultata de un ginecolog, asa mi se pare corect laughing
2) Nu vreau sa fie vina mea daca medicamentul recomandat de mine ii ataca ficatul (ceea ce se poate intampla)

Oricum, probabil nu mai merge tratata local...

| IMC90 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Daca juri pe rosu ca ai folosit prezervativul, atunci spune-mi cand ai facut ultimul tratament antibiotic (cu cat timp inainte sa apare primele simptome mai exact). Unele antibiotice, cum ar fi penicilinele (inclusiv penicilinele semisintetice) pot provoca Candida (absolut oriunde). Hai ca deja ti-am dat o scuzahee hee

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru IMC90):

Nu am folosit medicamente in ultimele luni. Am auzit ca poate fii de la geluri intime,care au tot felul de mirosuri placute. Acuma ma spal doar cu apa, si pot spune ca mi s-a redus mult candida. Dar o sa merg la un ginecolog, si oricum am inceput spalaturile cu bicarbonat. Multumesc mult

| IMC90 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Nu stiu cat este de bun bicarbonatul happy exista niste capsule speciale pentru uz intern cu antifungic. Dar daca infectia (candida) s-a extins s-ar putea sa nu mai fie suficiente, si sa ai nevoie de un tratament oral sad Si nu e ok, fiindca antifungicele orale ataca ficatul (unele dintre ele)

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru IMC90):

Deci, ar trebui sa merg la ginecolog?

| Brigaela a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Spalaturile cu bicarbonat, fara tratament antifungic, vor avea doua efecte: 1. vor transforma vaginita intr-o colpita, adica infectia va deveni mai profunda si va afecta colul uterin care este si asa in pioneze din cauza inceperii vietii sexuale cu 3 ani inaintea varstei minime permise. 2. vor negativa culturile pe care ti le va face ginecologul si vor duce la intarzierea instituirii unui tratament corect. Spalaturile cu bicarbonat sunt bune daca asociezi tratament conform analizelor, nu asa, de capul tau.

| IMC90 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Pai asa ar trebui. Daca eu iti dau un tratament si iti ataca ficatul, apoi ma injuri toata viata. Cel mai ok este sa mergi la doctor (si nu trebuie sa mergi neaparat cu mama ta) happy

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Bine,mersi

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru IMC90):

Bine,multumesc mult!

| monyk a răspuns:

Buna,se poate sa ai candidoza,dar nu la toate persoanele se manifesta simptome,se pot manifesta doar unele simptome, cum ar fi acele scurgeri branzoase si mancarimi, nu trebuie neaparat sa ai mancarimi cand urinezi sau usturimi.Se poate de asemenea sa ai vaginita,de obicei daca ai vaginita,pe langa acele secretii insuportabile care oricat te-ai spala nu scapi de ele, tot pateaza lenjeria intima, se poate simti si un miros neplacut.Eu te sfatuiesc sa nu folosesti leacuri babesti,ca poate trece,dar apoi reapare si mai bine sa mergi la ginecolog,sa iti faci programare la un cabinet privat,nu trebuie sa stie mama ta,nu trebuie sa mergi neaparat la medicul de familie,doar ca costa ceva bani daca mergi la privat,dar cel mai bine e sa mergi pentru ca nu poti stii sigur care e cauza acestei infectii si oricum e posibil sa fi luat de la partener,se poate de la anumite geluri de dus,depinde. Oricum in cazul in care ai candidoza,exista la farmacie o crema si ovule intravaginale, daca intrebi farmacistul iti va da cele de care ai nevoie, dar mai bine nu te trata dupa ureche.
Consuma cat mai mult iaurt, deoarece contine o bacterie numita
lactobacillus acidophilus, care ajuta foarte mult in cazul candidozei
prin cresterea numarului bacteriilor "bune" din organism.
Iaurtul simplu, prin aplicare locala cu mana sau cu un tampon,
poate calma mancarimile. Aromoterapia, care reduce starea proasta
generata de candidoza, o poti folosi cand faci baie sau dus.
Pune cateva picaturi de uleiuri volatile de lavanda, mir sau
arbore de ceai in apa din cada, iar dupa imbaiere tamponeaza-te cu o
bucata de vata inmuiata in apa calduta si ulei de masline.
Pentru dus, trebuie sa diluezi cate patru picaturi de ulei de
lavanda si de mir, plus doua picaturi de ulei de arbore de ceai
intr-un litru de apa fiarta si racita.

| InvisibleGirl a răspuns:

Buna!
Cu ce pot sa incep, ai un limbaj foarte urat. : "parca de branza" nu e tocmai ok. Totusi suntem pe un site serios.
Iar raspunsul la intrebarea ta este simplu : doar un ginecolog te poate ajuta! Daca ti-a trebuit sa iti incepi relatia sexuala la varsta de 15 ani problema ta, acum suporti consecintele.Mama ta nu e demodata, mama ta vrea sa te faca sa te gandesti la carte nu la whistling..." baieti ".Asa ca pentru bine tau consulta un ginecolog.Fa macar un lucru inteligent.

| anonim_4396 explică (pentru InvisibleGirl):

Nota 10 pentru ce ai spus. happy