| Didi908 a întrebat:

Iau anticonceptionale (prescrise de medic) Yasmin de 5 luni fara pauza. Le iau la aceeasi ora in fiecare zi (respectiv la ora 7 seara) mai putin 2 zile consecutive in care le-am luat la ora 8 seara in loc de 7 (adica o ora mai tarziu). Efectul acestora de a ma proteja de o sarcina inca mai este "valabil", (sa zic asa) daca nu le-am mai luat la aceeasi ora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O intarziere de o ora nu compromite efectul contraceptiv, dar iti poate da dereglari hormonale. Evita astfel de intamplari pe viitor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

O întârziere de 1 oră NU reduce efectul contraceptiv, doar una mai mare de 12 ore; deci, NU există risc de sarcină din acest motiv happy
Totuşi, pot apărea diverse dereglări hormonale/menstruale, motiv pentru care este bine să EVIŢI astfel de întârzieri!

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta hormonilor eliberati din pastile POATE sa scada insa fara sa compromita garantia de contraceptie, chiar si in cazul administrarii pastilei cu o intarziere de maxim 12 ore. In cazul prezentat de tine nu este afectata de loc eficienta acestei metode de contraceptie. Multa sanatate.