| sorinnnaaaaaaa a întrebat:

ieri m-am intors de la centrul de recuperare Nicolae Robanescu. am stat doua saptamani pentru a face gimnastica si corset. eu am probleme cu coloana. am 14 ani iar diagnosticul este :scolioza dorsala dreapta lombara stanga cifoza totala! radiografia coloanei vertebrala este de 10 grade dreapta si 22 grade stanga cu marcata rotatie vertebrala! am 42 de kg si cam 1, 57 sau 1, 58 inaltime! acasa nu am utilitatile necesare de a face kinetoterapie adica gimnastica aceea asa cum o faceam acolo! imi trebuie foarte multe! suluri, saltea, spalier, banca din aceea lunga! cine stie si a trecut prin asta cu siguranta ca isi da seama despre ce vorbesc! mi s-a spus ca trebuia sa vin mai devreme pentru ca acum nu se mai poate indrepta si decat oprii din evolutie iar cu gimnastica nu voi reusii decat cu acest corset! dar gimnastica trebuie sa o fac pentru ca, chiar daca nu mai imi poate indrepta coloana ea imi intareste muschii ca sa poata sustine coloana! acum am ajuns acasa si nu am unde si cu ce sa fac gimnastica! tata imi zice ca va gasi el o sulutie ca sa am si spalier! cu corsetul imi este foarte foarte foarte greu! nu am aer, nu pot sa respir si ma strange ingrozitot! nici acum nu il strang asa cum ar trebui ca nu as mai avea aer! mi s-a zis ca trebuie purtat 24/24 de ore pe zi dar e o corvoare! nu am cum sa il port noaptea! daca ma asez in pat nici nu ma mai pot ridica! este dintr-un plastic foarte rigid! la scoala nu il pot purta deoarece se vede pe mine foarte rau! si cu siguranta copii de la mine din clasa o sa rada! si asa nici nu ma baga in sema decat atunci cand isi bat joc de mine dar asta este o alta poveste! intrebarile mele sunt: cam cate ore ar trebui sa il port pe zi asa cat de cat! ma simt cu el ca intr-un lagar! si credeti ca din cauza acestui corset ma voi oprii din crestere adica din inaltime? asta este marea mea problema! cred ca nici sanii nu o sa imi mai creasca! el are niste gauri dar degeaba ca tot ma tine! eu si asa ii am foarte mici pentru varsta mea! aproape ca nici nu am deloc! va rog lamuriti-ma si pe mine si cu corsetul si cu gimnastica si cu cresterea si dezvoltarea! le multumesc mult mult celor ce au avut rabdarea sa imi citeasca intrebarea pana la capat! sper ca voi primii raspunsuri si sfaturi! PROMIT ca voi da funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| unprietenaproape a răspuns:

Sa nu incetezi sa il porti chiar daca iti este greu. asculta sfaturile medicilor si informeaza te mai mult despre asta.
sunt pe net o multime de site uri unde gasesti exercitii pe care le poti face acasa. boala ta s ar putea agrava daca tu o ignori. citeste povestea aceste fete. si invata ceva din greseala ei
http://www.sfatulmedicului.ro/......ioza_45506
http://ro.scribd.com/......ara-Stanga
http://ro.scribd.com/......ra-Stanga. corpul tau se va dezvolta oricum. nu ti fa griji in privinta asta. sper sa realizezi ca sanatatea ta e mai importanta decat orice

3 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

În primul rând schimbă medicul, pentru că corsetul se poată numai la deviaţii mai mari de 30 de grade.

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Pai..si eu am scolioza si inca n-am facut terapia aia ca acasa n-am din alea si va trebui sa fac special cu profesorul de sport.