| BOOBZen a întrebat:

imi spune si mie cineva cum pot scapa de cosuri la 11 ani? Niste remedii bune sau creme, dar care le-at folosit si sunt bune, plllllzzzzz fara raspunsuri gen "e normal"stiu si eu asta dar imi apar prea multe si nu mai rezist... a si un baton corector e bun, am unul doar ca sa le acopar, si nu-mi dau seama daca e bun sau nu, a si batonul corector e cauza care imi provoaca cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pai la varsta ta nu ai voie sa dai cu tot felul de creme fara indicatia medicului asa ca trebuie sa consulti un ginecolog care sa iti faca investigatii daca nu e din cauza unor probleme la ovare care daca sunt poti sa dai cu orice creme nu trece pana nu rezolvi cauza deci ar trebui sa te vada un ginecolog, endocrinolog, dermatolog.ca sa descopere ei cauza pentru care esti asa. apoi nu mai da cu batoane si nu stiu ce pentru ca batonul corector poate fi plin de bacterii si infectii cum dai cu el pe cosuri si te reinfectezi cu el pentru ca nu se poate spala sau steriliza acel baton corector si il refolosesti pe cosiri astfel le agravezi infectezi si inmultesti bacteriile fiind pe batonul corector.acoperindu-le nu rezolvi problema cauzatoare ci doar le maschezi ele raman acolo se umple de praf si se reinfecteaza asa ca trebuie sa mergi la dr.sa faci niste analize hormonale pentru ca la varsta ta pot aparea pe baza hormonala cosurile si daca nu ai grija sa fie controlate si tratate corect risti sa nu mai scapi de ele niciodata asa ca nu mai pune de capul tau nimic fara indicatia medicului. poti sa pui doar spirt medicinal cu tamponul numai pe punctele de cosuri nu pe toata fata ca usuca pielea seara si dimineata poti sa tamponezi asa cu spirt,apoi sa nu mai pui mainile murdare pe fata de fapt deloc nu e bine sa pui mai ales inainte de a te spala pe maini bine,nu le bazaii lasa-le sa se usuce doar de la spirt,mai poti pune tinctura de propolis fara alcool ca e mai blanda cu pielea nu o usuca,asta dupa ce te speli bine pe fata de fiecare data inainte sa le aplici pe fata,foloseste sapunuri lichide blande pentru fata sensibila, sau dove, nu pune farduri peste ele lasa-le sa respire dupa ce dai cu spirt sau propolis mai ales seara cand dormi, succes. daca mai ai ceva poti sa ma intrebi dar la medic tot trebuie sa mergi sa afli cauza happy

| misu a răspuns:

Nu ai cum.tot ce poti face e sa nu te zgamai

| Zoki a răspuns:

Eu folosesc garnier pure 3in1. Poate fi folosit ca masca de 3 ori pe saptamana si ca gel in fiecare zi. Functioneaza, poti incerca happy

| Honeybunny a răspuns:

Zynerit.30 de lei la farmacie, il poti lua gratis daca iti face doctorul de familie reteta.foloseste crema hidratanta Nivea in fiecare zi pentru ca Zyneritul usuca pielea foarte tare.mananca sanatos evita prajelile si dulciurile mai ales ciocolata.succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am exact aceeasi problema, ma enerveaza la culmee!
Eu am folosi o crema LAVODERM si am scapat de ele, dar acum nu mai gasesc crying.
Oricum daca gasesti crema incerac-o, nu este scumpa!

| AndreeaE a răspuns:

Foloseste sapunul dave.e foarte bun nu mai baga toate prostiile pe fata iti spun eu folosestel... spalate pe fata cu el si in 7 zile vezi diferenta nu e doar reclamele e realitatea

| zzzzzzz1111 a răspuns:

Uite si eu am avut aceeasi problema acu am 16 ani daca vrei atat de mult sa scapi de ei zyneryt e minunea pentru mine a functionat si totusi am aflat cam tarziu ca eu mereu ii storceam si asta mai lasat pete dar se trec cu timpu asa ca tu actioneaza cat mai repede nu-i mai stoarce si du-te le farmacie cu 30 de lei pe luna nu-i mult bafta.

| muricuigrec a răspuns:

Lasa-le asa, e tipic sa ai cosuri la varsta ta, daca le piscalesti ti se fac mai multe. O sa iti treaca stai linistita.